By - - Yeni bir kavram: Bookstagram için yorumlar kapalı

İçinde bulunduğumuz dönemin bir çok yeni trendi var; YouTuber’lar, İnstagram fenomenleri, tik tok fenomenleri gibi Z kuşağının hayranlıkla ve merakla takip ettiği gösterişli yıldızlar.

Herkes bir gün bu gösterişli ve popüler kimliklere bürünmenin hayalini kuruyor. Belki 24 saatin önemli bir kısmını bu platformları ve bu fenomenleri takip ederek geçiriyor. 

Peki bu noktada özellikle gençler bu renkli dünyadan kendileri için nasıl bir kazanım elde ediyor dersiniz ? Kocaman bir  “0”

Peki bir başka soru sosyal medyada bu renkli sayfaları çok seri bir şekilde okuyup geçerken gerçek Bilgi kaynağı olan kitap sayfalarını ne kadar seri okuyup geçiyoruz ya da hiç okuyor muyuz?

Acaba en son hangi kitabı okuduk ya da daha önemlisi en son kaç sayfa okuduk?

İşte şimdi size gerçek ve bambaşka bir sayfa açmak istiyorum; bookstagram lar ya da daha kolay anlatmak gerekirse kitapbloggerları!!!

Acaba kaç tanemiz kitapblogger’larını takip ediyor ya da ne iş yaptıklarını biliyoruz?

Gelin biraz bu konuyu açalım!

Bookstagramlar yaptıkları kitap yorumları, özenle uğraştıkları kitap görselleri, birilerini okumaya teşvik edebilmek için yaptıkları hediye kitap çekilişleri ile hepimizi bir yerden yakalamaya çalışarak kitapların bilgili ve faydalı dünyasına sokmaya çalışıyorlar. 

Adını çok duyduğumuz ama hiç okumadığımız klasiklerin içeriklerini sayfalarında paylaşarak aklımızda merak ve içimizde bir nebze de olsa heyecan yaratmaya çalışarak bizi kitapların büyülü dünyasına çekmeye çalışıyorlar.

Genç ve yeni yazarların isim yapmamış yayınevlerinden çıkan  kitaplarını bizlerle paylaşarak bizlere yeniliklere fırsat verme imkanı sağlarken genç yazarlara da daha geniş kitlelere ulaşma imkanı veriyorlar. 

Bu bahsettiklerimden yazımın başında bahsettiğim sosyal medya fenomenleri gibi para ve şöhret kazanmaktan ziyade bir kişide olsa kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek adına hiçbir kar amacı gütmeksizin birilerine faydalı olmak adına uğraşıyorlar. 

Bookstagrammer lar birkaç sene öncesine kadar yurtdışında çok popülerken ülkemizde yeni yeni göze çarpmaya başladılar.

Bookstagram deyince akla ilk gelen kişi Merve Aydın yani kitapla ilgisi olanların bileceği şekilde @mervenin.kitapligi Merve Aydın sayfasında çok renkli paylaşımlar yapan bu paylaşımlarla beraber eserlerin içeriği hakkında kendi çıkarımları ile paylaşım yapan başarılı bir bookstagram.

Blog sayfasında okuduğu yüzlerce kitabın içeriğini paylaşarak renkli görselleri ile bizlere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. 

Bunun yanında yeni ve genç yazarların eserlerini de yorumlayarak okuyucu ve yazarlar arasında bir bağ kurmasını sağlıyor ve geniş kitlelere ulaşmasında bir köprü rolü oynuyor .

Aynı zamanda isim yapmış yayınevlerinin yanında daha küçük ölçekli yayınevlerinide sayfasında paylaşarak aslında Kitaplar konusunda be kadar büyük bir çeşitlilik olduğunu gözler önüne seriyor. 

Eminim yüksek takipçisi olan bir İnstagram fenomeni ya da youtuber’ları bir çoğunuz tanıyor ya da takip ediyorsunuzdur. Peki Bilgi hazinesi olan kitapların yüzü olan bookstagrammer’ları kaçımız takip ediyoruz? Ya da neden etmiyoruz? 

Umarım sizde bu renkli dünyanın kapısını aralamak ister ve mervenin.kitapligi an bir göz atarsınız!!!