Teknoloji

3 Boyutlu Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknolojinin son ve muhteşem nimetlerinden biri de, hiç şüphesiz 3 boyutlu baskı teknolojisidir. Gelecekte oldukça yararlı işler için kullanılacak olmasını bir yana koyalım, kapasitesi bile insana heyecan vermeye yetiyor.

Bilgisayar ortamında tasarlanan bir objenin somut hale gelebilmesini sağlayan teknoloji sayesinde elektronik aletler ve motorlar dışında her şey üç boyutlu baskı cihazları sayesinde basılabilmekte.
Tasarım programlarında tasarlanan objeler  PLA ve ABS adı verilen sert plastik hammaddeler kullanılarak 3 boyutlu yazıcılarda basılır.
Aslen oldukça eski olan 3 boyutlu baskı teknolojisi ilk defa 1980’li yıllarda kullanılmış olsa da, 2010 yılında daha çok duyulur oldu. Daha çok endüstriyel alanda kullanılan ve maliyeti yüksek olan bu teknolojiyi kullanıcıyla buluşturmayı amaçlayan ve devrim niteliğinde ilerlemeler kaydeden RepRap projesi sayesinde bu teknoloji endüstriyel olmaktan çıkıp kullanıcılara ulaşabilecek.

Bu teknolojiyi aslında oldukça önemli kılan şey kapasitesidir. Gelişmekte olan üç boyutlu yazıcılar sayesinde ileride organlar basılabilecek ve günümüzde çoğu insana dert olan organ yetmezliğini tarihe gömebilecek kapasiteye sahip olan üç boyutlu baskı teknolojisi günümüzde dur durak bilmeden gelişmektedir. Gelişmeler öyle ki yakında 3 boyutlu baskı cihazları kendisini klonlayabilecek duruma gelip üretim maliyetini oldukça aşağılara çekebilir.

Benzer Yazılar
Teknoloji

En İyi VPN Uygulamaları (IOS, Android, Chrome)

Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Teknoloji

Hosting Nedir? Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Teknoloji

Domain Nedir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?