By - - 3 İdiots için yorumlar kapalı
İlk olarak, kitabımızda 3 ana karakter var. Bunlardan biri Rancho. Yani Aamir Khan. İkincisi ise Farhan Qureshi. Yani R.Madhavan. Üçüncüsü ise Raju Rastogi. Yani Sharman Joshi. Film, Vidhi Vinod Chopra yapımı bir Bollywood filmidir. 2009 yılında çekimlerine başlanmıştır ve olaylar Farhan’ın – R.Maghavan– ağzından anlatılmaktadır. Hint filmidir fakat 25 Aralık 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanmıştır. Filmde Hintçe şarkılara yer verilmiştir.
 
Filmdeki ilk ana karakterimiz Rancho, eğitim sistemine bir türlü anlam verememektedir ve insanların bir yarışa sokulduğunu düşünmektedir. Aslında haksız da sayılmaz. Çünkü gittikleri okul ülkenin en iyi mühendislik okuludur ve okulun pimpirikli bir dekanı vardır. Üç arkadaş ne yapar eder ve bu okulu kazanır. Rancho daha ilk günlerden farkını belli eder. Sürekli derslerden atılır çünkü okulun öğretmenleri de en az dekan kadar pimpiriklidir ve kitapta yazandan başka hiçbir bilgiyi kabul etmemektedirler. Buna rağmen Rancho, günlük hayattan bilgiler verir, kitaptakileri ezberlemez. Yine de iyi bir mühendis olmaya kararlıdır.
İkinci ana karakterimiz ise Farhan. Farhan’ın en büyük hayali fotoğrafçılıktır fakat bu hayalini babası nedeniyle gerçekleştiremez. Çünkü babası, Farhan’ın iyi bir mühendis olmasını istemektedir. Farhan her ne kadar bu durumdan memnun olmasa da mühendislik okuluna gider. Babasına karşı gelecek gücü kendinde bulamaz. Bu duruma Rancho yardım eder. Bunun sonucunda Farhan babasıyla önemli bir konuşma yapar.
 
Üçüncü ana karakterimiz ise Raju. Raju’nun ailesi fakirdir. Üstüne üstlük ablası evlenecektir ve babası yatalak hastadır. Ailenin tek umudu Raju hâline gelmiştir. Filmde Raju’nun hayatı diğerlerine göre daha farklıdır. Tütsülere ve tanrılara adak adayınca sınavlardan geçeceğine inanır.
Üç arkadaş bir maceraya atılırlar ve başlarına gelmeyen kalmaz. Güldürürken ağlatan, eğlendirirken düşündüren bir filmdir. Ben yine de yanınızda bir miktar mendil bulundurmanızı öneririm. İzleyeceğiniz her dakikasından zevk alacağınız türden bir film. İyi seyirler !
Elif Çetinkaya