By - - 60 Yaşın Üstündeki Emekliye Artık Kesinti Yapılmayacak için yorumlar kapalı

 

Hükümet sonunda, yıllardır esnafa büyük yük getiren destek primleri konusunda nefes aldıracak bir adım atmaya hazırlanıyor. İş yeri açan veya ücretli çalışan emeklilerden yapılan prim kesintisine sınır getirilecek. Emekli olup 60 yaşını dolduranlardan ise bundan böyle kesinti yapılmaması öngörülüyor.

Bu Kapsamda 550 Bin Emekli-Esnaf Var

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen devlete destek payı ödeyen emekli sayısının 550 bin olduğunu açıkladı. Bakan Çelik, emekli olduktan sonra iş yeri açanların sayısının 226 bin 548, Bağ-Kur’lu olarak kesinti yapılanların 358 bin 795 ve Emekli Sandığı maaşlarından kesinti yapılanların 26 bin 81 kişi olduğunu belirtti. Bakan Çelik, yüzde 30 oranının dörtte birinin sigortalı, dörtte üçünün işveren hissesi olarak kesinti yapıldığını belirtmiş ve vazife malullüğü aylığı alırken çalışmaya devam edenlere iş kazası, meslek hastalığı hükümleri uygulandığını hatırlatarak, “Bu kapsamda olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmez. Vazife malullüğü aylığı bağlanıp da çalışmaya başlayarak hakkında da yazılı talepleri doğrultusunda işlem yapılır” dedi.

Hala Yüzde 15 Kesinti Uygulanıyor

Eğer emekli herhangi bir iş yerinde çalışıyorsa destek primi kesintisi halen işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açtığında emekli maaşından yüzde 15 oranında bir kesinti yapılıyor. Çalışma Bakanı Çelik’in verdiği bilgiye göre, 2008 yılında yüzde 12, 2009’da yüzde 13 ve 2010’da yüzde 14 uygulanan destek priminin 2011 yılından itibaren yüzde 15 uygulandığını anımsattı.

Konu ile İlgili Dünya Modelleri İnceleniyor

Avrupa ülkelerinin birçoğunda yaş şartı aranmaksızın, emekli olduktan sonra iş yeri açan veya şirket ortağı olanlardan destek primi alınmıyor. Finlandiya ve Almanya gibi ülkelerde emekli olduktan sonra da çalışıp prim ödemeye devam edenlerin emekli maaşları da artıyor. Çalışma Bakanlığı bu doğrultuda, destek primi ve emeklilik modelleri ile ilgili talepleri de dikkate alarak kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

Bu Arada Destek Primi Faizleri de Siliniyor

Bu ara da hükumet, 2014 yılı sonunda yaşama geçirilen torba yasa ile emeklinin destek primi faizlerini de sildiğini açıkladı. Çalışan ve kendi işini yapan Bağ-Kur emeklisinden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları da yapılandırma kapsamına alındı. Bu sayede milyonlarca emekliyi zor duruma düşüren borçların da faizleri ve gecikme cezaları silinerek anaparaları yeniden yapılandırılarak eşit taksitlere bölündü.

Fikret Fenerci