By - - 8 Yaşında Çocuğa 2 Saat Sorgu için yorumlar kapalı

Fransa’nın Nice şehrinde 8 yaşındaki ilkokul öğrencisi, ‘’terörü övdüğü’’ gerekçesiyle karakolda sorgulandı.

Le Figaro gazetesinin internet sitesindeki habere göre, okul yönetimi, kimliği açıklanmayan erkek öğrencinin sınıfta Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı övdüğü gerekçesiyle babası aleyhine karakola şikayette bulundu.
 
Sınıfta, “Ben Charlie değilim, teröristlerle birlikteyim” dediği iddia edilen çocuk, ailesinin gözetimi altında karakolda sorguya çekildi.Sorgusu tam iki saat sürdü.
 
Sorgulanan çocuğun ailesinin avukatı Sefen Guez Guez, basına yaptığı açıklamada, “8 yaşındaki bir çocuğun sorgulanmasının son derece saçma ve mantıksız olduğunu” söyledi. 
 
Karakoldaki sorgusunda terörizmin kelime manasına bile tam bir açıklama getiremeyen çocuğun polis tarafından sorgulanmasına ailesi de sert tepki gösterdi.
 
Fransa’da 7 Ocak’ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan üç ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını yitirmiş, polis operasyonları sonrasında üç terörist ölü olarak ele geçirilmişti.
 
Derginin saldırılar sonrasındaki ilk sayısında Hz. Muhammed’i tasvir eden bir karikatür yayımlamasının ardından ise dünyanın pek çok yerindeki Müslümanlar protesto gösterileri düzenlemişti.
 
8 yaşındaki bir çocuğun haberlerden,televizyondan duyduktan sonra bilinçsiz bir şekilde söylediklerinden dolayı, 2 saat boyunca sorguya çekilmesi ne kadar rasyonel tartışılır.
Şevval Topbaş