Sağlık

AIDS Tedavisi Hakkında Güncel Gelişmeler

AIDS İle İlgili Sürpriz Tedavi Yöntemi

Timotyh Ray Brown yani “Berlin Hastası” dünyada tedavi edilebilen ilk ve tek  AIDS hastası olarak daha önce tarihe geçmişti. Ancak yapılan son araştırmalara ve elde edilen verilere göre “Berlin Hastası” artık AIDS’ten kurtulmayı başaran tek hasta değil. ABD’de nakil ameliyatı uygulanan iki erkek hastanın da artık vücudunda virüsten eser yok.

Brown’a 2007’de yakalandığı kanser nedeniyle uygulanan kök hücre tedavisi, 1996 yılından beri hastanın vücudunda bulunan HIV virüsünü de yok etmiş, hasta daha sonra kullandığı “antiretroviral” ilaçları bıraksa da bir daha ortaya çıkmamıştır. Tıp dünyasında ses getiren bu olay daha sonra benzer vakaların görülememesi nedeniyle “ nadir görülmüş vaka” olarak adlandırılmıştır.

İmmun sistemini (bağışıklık sistemi) hedef alan HIV’in tedavisi şu an hali hazırda antiretroviral ilaçlarla yapılmaktadır. Ve bu tedavi HIV’in geç dönemi AIDS’in ortaya çıkmasını engellemektedir. Fakat günümüz koşullarında virüsün hasta kişinin vücudundan tamamen yok olması mümkün değildir. Gizlenen virüs, ilacın kesilmesi durumunda tekrar aktif hale gelerek CD4 ve lenfosit hücrelerini etkisiz hale getirmeye devam eder.

Ve son araştırmalarla ABD’de yapılan iki nakilin ardından da hastaların kanında da HIV antikoru görülmemesi tartışmaları yine gündeme getirmiştir. Geçtiğimiz sene Harvard Üniversitesi araştırmacıları Timothy Henrich ve Daniel Kuritzkes tarafınca yapılan açıklamalar sonucunda tıpkı ilk örnek “ Berlin Hastası” gibi kan kanseri (Lösemi) olan iki HIV virüsü taşıyıcısında da virüse rastlanmadığı ortaya konmuştur. Durumlarının bu sene de stabil gitmesi ile hastalardan birinde iki, diğerinde ise dört yıldır HIV virüsü görülmedi. Fakat bu sırada antiretroviral ilaç almaya devam ettiler. Geçtiğimiz aylarda ise ilaç almayı bıraktılar.

ilgili gelişmeler Malezya’da yapılmış olan Uluslararası AIDS konferansına taşındı. Hastalardan birinin 15 haftadır, diğerinin ise 7 haftadır ilaç kullanmadığı halde kanında HIV antikoruna rastlanmamış olması Kök hücre tedavisini de yeniden gündeme getirdi. Fakat bu sürenin virüsün kandan gerçekten temizlenip temizlenmediği konusunda emin olmak için yetersiz olması şüphelerin de devam etmesine neden oluyor. Virüsün beyin ve akciğer dokularına gizlenmiş olabileceği ihtimali üzerinde duran uzmanlar virüsün tekrar görülmesi halinde ilaç tedavisinin tekrar uygulanmaya başlayacağını belirtmiştir.

Benzer Yazılar
Sağlık

Hızlı Saç Uzatma Yolları

Sağlık

Prematüre Bebek

Sağlık

Su İçmenin Önemi

Sağlık

Sedef Hastalığı – Psoriasis Nedir? Tedavisi Nedir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?