Öğren

Alcatraz Adası Hapishanesi – Kaçma Denemeleri

Aslında sadece 1861-1963 yılları arasında hapishane olarak kullanılsa da, Alcatraz adı ne zaman anılsa hep hapishane olarak bilinir.
Önceleri İspanyol`ların yönetiminde bulunan ada, ABD`nin eline geçince önce askeri amaçlarla kullanıldı, ardından hapishane olarak kullanıldı.

ABD`nin en ünlü hapishanelerinden biri olma özelliği taşıdı.
Hapishane o kadar ünlüydü ki üzerine o kadar film-dizi çekildi.
Bir hapishane ünlüyse ünlü suçları ağırlamıştır. Bunlardan bazıları; Al CaponeDoc Barker, “makineli tüfek” George Kelly, “kuş adam” ya da Alkatraz Kuşçusu olarak bilinen Robert Franklin StroudBonnie ve Clyde ikilisinin şoförü Floyd Hamilton ve Alvin Karpis gibi isimlerdi.

Hapishaneden Kaçışlar

14 Kaçma girişiminden birkaçı;

İlk kaçma olayı sonrasında geleceklere de öncülük edecek olan Joe Bowers tarafından 27 Nisan 1936 da gerçekleşmiştir. Görevi gereği çöp yakarken, adanın sınırındaki çite tırmanmaya başladı. Aslında teknik olarak kaçtı ama 30 metre yükselikte vurulup yere düşmesi nasıl değerlendirilir bilemem.

En dahice planıysa 11 Haziran 1962`de, Frank Morris ve John ve Clarence Anglin kardeşler gerçekleştirdi. Şöyle ki; Prison Break isimli popüler dizideki gibi hücre duvarlarına delik açıyor ve bu delik bitince demir parmaklıklar olan bir koridora çıkıyorlar. Geriye dönüp kendi maketlerini yapıp yatağa yatırıyorlar. Hemde kendi saçlarını kullanarak. Açtıkları koridordan havalandırmaya tırmanıp su borularına tutunarak aşağıya iniyorlar ve kayıplara karışıyorlar.
Bu gün bile nerede oldukları bilinmemektedir.

Benzer Yazılar
BilimÖğrenPsikolojiTarih

Yunan ve Roma Mitolojisi

ÖğrenŞaşır

Aldatma Riski Yüksek Olan Meslek Grupları

ÖğrenŞaşır

Ed Gein Kimdir? Ed Gein Cinayetleri

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?