By - - Alışık Olmadığımız ”Lezzetler” için yorumlar kapalı
Mide Hassasiyeti olanların kesinlikle okumaması, ve hatta bir satır bile aşağıya inmemesi tavsiye edilir!
Bizim alışık olmadığımız ve hiç yemeyeceğimizi düşündüğümüz şeyler, diğer ülkelerde nasıl afiyetle midelere indiriliyor görelim. Kısa ama bir o kadar da bizi uzaklara götürecek bir seyahate çıkıyoruz, sıkı durun!
 
Sannakji

 

San-Nak-Ji-2 

Evet evet, elimizde bile tutamadığımız canlı olan Ahtapot. Kore mutfaklarının pişirilme zahmeti bile göstermeyen bir yemeğidir. Çeşitli cinste Ahtapotlar çeşitli soslar ile önünüze servis edilir. Spaghetti usulü yenilir.

Beyaz Karınca Yumurtası

 

Uzaktan pilava benzetenlerimiz olacaktır, benim gibi… Bu bir Beyaz Karınca Yumurtasıdır. Beyaz Karınca, nesli tükenmekte olan hayvanlar grubunda yer aldığından fiyatı uçuk. Fiyatına rağmen bu kadar sevdalısı olması da ilginç tabii. Üstelik hayvanın nesli tükeniyor, yemeseniz de olur bence.

Akrep ve Karıncalar

 

 

 Toplanan canlı Akrep ve Karıncalar, zehirleri akıtılarak zehirsiz hale getiriliyor. Ardından kaynar suya bırakılıyor ve tamamen zararsız, yenilebilecek kıvama geliyor. Çin’de sinema girişlerinde görmek mümkün. Çünkü çerez olarak görülüyor…

Casu Marzu

 

 Canlı sinek larvalarıyla dolu bir koyun peyniri. Sert ve aroması yoğundur. Herkesin yiyebileceği bir peynir değildir, İtalya’da seçkin restaurantlarda servis edilmektedir!
 
Ton Balığı Gözü

 

TON BALIGI GOZU-TUNA EYE

Hemen iğrenmek olmaz! *ben iğrendim* Göz hastalıklarını giderdiği, hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırdığı ve yağının vücut ısısını korumaya faydalı olduğu biliniyor. Oldukça ucuz olduğunu ve pişirilme çeşitlerinin fazla olduğunu söyleyebiliriz.
Nesli Irmak