Psikoloji

Andes Canavarı; Pedro Lopez Monsalve Kimdir?

Pedro Lopez Monsalve bugüne kadar en fazla insan öldüren seri katil olarak kayıtlara geçmiştir. Lakabı Andes Canavarıdır.

Pedro Lopez, 1948 yılının Ekim ayında Kolombiya’da dünyaya gelmişti. İç savaşın yaşandığı ve şiddet olaylarının baş gösterdiği bir zamanda dünyaya gelmesi, zamanla onu dış dünyadan korkar bir hale getirmişti. Yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeden, insan haklarına karşı yapılan acımasız ihlaller bir çocuk için oldukça ürkütücüydü ve hiç de doğal sayılmazdı.  Ancak Pedro Lopez’in iç dünyasında da hiçbir şey yolunda değildi. Beş parasız bir hayat kadınının 13 çocuğundan sadece birisiydi.

Bütün bunlar Pedro Lopez’in klasik seri katil modeline uygunluğunun ilk adımları olarak bilinmektedir. Parçalanmış ailelerde, hayat kadınlarının yetiştirdiği erkek çocukları, anneleri ile kurdukları ilişkilerde sevgi ve nefreti bir arada yaşarlar. Çocukların gözleri önünde anneleri sürekli cinsel partner değiştirirler. Ve bu tuhaf durum, çocukların kadınları sadece birer cinsel obje olarak görmelerine neden olur. Pedro Lopez Monsalve’nin yaşadığı da tam olarak buydu ve işlediği suçlara sebep olarak bunu göstermişti. Yani özet geçmek gerekirse, Pedro Lopez Monsalve‘nin sağlıklı bir akla ve ruha sahip olduğunu söylemek pek de mümkün değildi. Yaşadığı hayatın, Pedro Lopez‘de öldürme içgüdüsü uyandırması, diğer seri katiller de düşünüldüğünde tuhaf gelmiyor gibiydi.

Kalabalık bir ailenin 7. çocuğu olarak dünyaya gelen Pedro, 8 yaşında kız kardeşi ile cinsel ilişkiye girmiş ve bu durum yaşanırken, annesi Pedro’yu yakalamıştı. Böylece korktuğu o dış dünyanın kapıları Pedro Lopez için açılmıştı, annesi bir daha gelmemek üzere onu evden kovmuştu. Kolombiya sokaklarında rastladığı yaşlı bir adam ona sıcak bir yuva ve yemekler vereceğini söyleyerek birlikte yaşamayı teklif etmişti ve Pedro Lopez bunu çaresiz bir şekilde kabul etmişti. Ancak söylediklerinin aksine yaşlı adam ona ıssız bir binada işkence ve tecavüz ettikten sonra tekrar sokağa atmıştı.

Amerikalı bir çift onu görene kadar sokaklarda yaşamış, çöplerle beslenmiş ve sürekli dilenmişti. Zayıflığı ile bu Amerikalı çiftin dikkatini çekmiş ve onlar sayesinde yatılı bir okula yerleştirilmişti. Ancak 14 yaşında iken, erkek bir öğretmenin tacizine uğraması sonucu, okuldan çaldığı paralarla kaçarak tekrar sokaklarda yaşamaya başlamıştı. Araba hırsızlığı yapıyor ve oldukça iyi para kazanıyordu. Bu işi iyi becerebilmesine rağmen 20 yaşında yakalanmış ve 7 yıl hapis cezası almıştı. Hapse gireli daha iki gün olmuştu ki, 4 mahkûm tarafından tecavüze uğradı. 

Yani işin aslına bakarsanız, Pedro Lopez Monsalve, girdiği her ortamda muhakkak birileri tarafından tecavüze uğradı.

Bu olay Pedro Lopez Monsalve için son nokta olmuş ve bir daha kendisine hiç kimsenin dokunamayacağına dair yemin etmişti. Hazırladığı bir bıçakla 4 mahkûmu da öldürdü. Nefsi müdafaa olarak değerlendirilen bu suç nedeni ile cezası 2 yıl daha uzatıldı. Ancak bu yaşananlar Pedro’da telafisi mümkün olmayan hasarlara neden oldu.

1978 yılında tahliye olan Pedro Lopez Monsalve, tahliyeden sonra Peru’ya gitti ve burada Kızılderili kavimlerinden kaçırdığı 100’ün üzerinde kız çocuğuna önce tecavüz etti, sonra öldürdü. Yakalandığında Kızılderili davaları ile zaman harcamak istemeyen Peru polisi, Pedro Lopez Monsalve’yi sınır dışı etti. Bunun üzerine Ekvador’a dönen Pedro, sık sık Kolombiya’ya da gidip gelmekte ve bu bölgede birçok kız çocuğunun tecavüzüne ve ölümüne sebep olmaktadır.

Yakalandığında verdiği ifade ve anlattıkları inanılmaz olduğundan, ilk başlarda polisler Pedro Lopez Monsalve’e inanmamışlar ve deli olabileceğini düşünmüşlerdi. Ancak polisleri, yaşları 9 ile 12 arasında değişen 53 kız çocuğu cesedini gömdüğü yere götürdüğünde olayın ciddiyeti ortaya çıkmış ve ömür boyu hapis cezası alarak tekrar hapse girmişti. 1998 yılında ise iyi halden serbest bırakıldı.

300’ün üzerinde kız çocuğunu öldürdüğü tahmin edilen Pedro, 1999 yılında verdiği bir röportajda kendini yüzyılın adamı ilan etmiş ve onu kimsenin unutamayacağını ifade etmişti. Bu röportajın üzerine tekrar gözaltına alındığında ise deli olduğu gerekçesi ile akıl hastanesine sevk edilmişti. 3 sene sonra hastaneden çıkan Pedro Lopez Monsalve’den ise bir daha haber alınamadı.

Benzer Yazılar
BilimÖğrenPsikolojiTarih

Yunan ve Roma Mitolojisi

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?