By - - Bilinen Suçların Bilinmeyen Cezaları için yorumlar kapalı

Günümüzde gerek Türkiye’de, gerekse de diğer ülkelerde birçok birey, yasaları tam anlamı ile bilmiyor. Sırf bu yüzden de bazen suçlu olan kişilere gerekli cezai yaptırımlar uygulanamıyor. Fakat suç ve ceza ikilemesi konusunda yeterli bilinç düzeyi sağlanırsa, küçük gibi görünen fakat o kadar da küçük olmayan suçlar büyük ölçüde engellenebilir. Peki sık işlenen suçların fazla bilinmeyen cezaları nelerdir?

Mustafa Kemal Atatürk’’ün şahsına ve devrimlerine hakaret edenler:

Evet, belki çoğu kişi bilmiyor fakat TC kurallarına göre Mustafa Kemal Atatürk’e veya onun herhangi bir hatırasına hakaretin cezası vardır. Hem de ne az ne çok, tam tamına 3 yıllık hapis cezası. Bu yüzden Cumhuriyetin kurucusunun şahsına ya da devrimlerine hakaret edenler ile tartışmak yerine, doğrudan suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bu kural 1951 yılından beri geçerlidir ve numarası 5816’dır.

Şahsınıza hakaret edenler:

Herkesin bildiği bir cezadır aslında. Dünyanın hemen her yerinde mevcuttur. Nüfusun büyük bir bölümü bu kuralı pek takmasa da, bunun bir cezası vardır tabii. Biri şahsınıza hakaret ederse, hemen o dakika şikayetçi olabilirsiniz. Yüklü miktarda tazminat da çabası. Birçok ülkede internet üzerinden küfür edenlere internetsizlik cezası uygulanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu ceza 2 aydan 3 yıla kadar hapistir. Veya adli para cezası da uygulanabilir. Siz siz olun, şahsınıza hakaret edenler için mutlaka suç duyurusunda bulunun. Bu durum yeterince özümsenir ve önemsenir ise, hakaretin gerek sanalda gerek reelde kullanımı epey azalacaktır.

Sokak hayvanlarına saldıranlar:

Lütfen en çok bu yaptırıma önem gösterelim. Şahsınıza ya da fikirlerinize hakaret sizi psikolojik olarak sarsabilir fakat kendi hayatını diğer insanlara karşı savunmayacak canlıların yegane korumaları bizleriz. Eğer sokakta veya başka bir mekanda sahipsiz bir hayvana saldıran kişi veya kişiler görürseniz, hemen fotoğraf çekerek (kanıt olsun diye) polisi arayın. Türkiye Cumhuriyetinde hayvanlara işkence edenlere 4 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası uygulanıyor. Bu kanun 2014 yılında onaylandı. Aynı zamanda evinizde beslediğiniz bir hayvan yüzünden komşularınız tarafından hayvanı öldürme tehdidine maruz kalırsanız, şikayet edebilirsiniz. Ve bunlara ek olarak, bina yönetimi, site yönetimi ya da komşularınız, evde veya kapı önünde hayvan beslediğiniz için sizi evden attırmak için imza toplar ise, bu imzaların hiçbir geçerliliği olmadığını bilmeniz gerekir. Apartman veya site yönetiminin hayvan beslenmesi konusunda aldığı kararların gerçerliliği yoktur. Bu konuda gerçeliliği olan tek yasa ”Hayvanları Koruma Kanunu ve Ulusal Sözleşmeler” dir. Hakkınızı sonuna kadar savunabilir ve sizi bu konuda mağdur bırakmak isteyenlere karşı suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

İnanç ve dini görüşlere hakaret edenler:

Bunu da mutlaka bilelim. Kim birisinin dini görüşüne hakaret ederse veya o kişiyi dini görüşü yüzünden suçlarsa, ceza alacaktır. Hem de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası. Deist, Ateist, Budist, Şaman, Hristiyan, Müslüman ve tüm dini görüşler Türkiye’de sıkça hakarete maruz kalabiliyor. İşte bu suçu işleyenleri şikayet edelim ki, inanç ve görüşlere hakareti olabildiğince en aza indirelim. ”İnanç Hürriyettir.”

Umarım bu yazı ile sizlerin bilinçlenmesine vesile olmuşuzdur. Konu hakkındaki bilincimiz cezai yaptırımları artırırken, suç oranı da azaltılacaktır. Kanunlar sadece adalet için değil, aynı zamanda caydırmak için de vardır. Tamamen bilgi sahibi olmak ve yasal haklarınızı korumak için Türk Ceza Kanunu ‘nu incelemenizi öneririz.

Rüstem İslambeyli