By - - Bir Şehir Efsanesi için yorumlar kapalı

Bu makalede bir şehir efsanesinden bahsedeceğiz. İnanç şu – Eğer bankamatikte kartınızın PIN kodunu tersten girerseniz, hemen emniyet görevlilerine sinyal gider. *yok artık* Peki bu efsane hayatımıza nereden geldi?

Giriş kaynağı sosyal medya ve sözlükler. Gerek Facebook, gerek Twitter, gerekse de Ekşi Sözlük gibi platformlarda yayılan bu efsane tamamen bir yalandan ibaret olmakta. Peki bu uydurma cidden hayatımıza nereden geldi yahu? İzlediniz mi, izlemediniz mi bilmiyorum ama ‘ATM’ diye bir film var. Konusu gerilim. 3 arkadaş gece vakti bankamatikten para çekmek için bir kulübeye giriyorlar. Sonra profesyonel bir seri katil bunlara yapacağını yapıyor. Kurtarılmak isteyen gençler bankamatikte kredi kartının PIN kodunu tersten giriyor ve sinyaller görevlilere ulaşıyor. İşte o senarist, yönetmen bu sahneyi çekerken böyle bir fantezi geliştiriyor. O saniye bir efsane doğuyor.

Peki bu efsane neden gerçek olamaz? Öncelikle kartların PIN kodu ‘ayna’ şeklinde olabilir – 4224. Bu durumda adam ne zaman nakit paraya ihtiyaç duysa, polisler orayı basardı. İkinci normal sebep, şakacıların varoluşu. Eğer öyle bir gerçek olsaydı, kafasına esen gidip kodu ters girerek olay yerinden kaçardı. Böylece polisler vakit kaybetmiş olabilirdi. Profesyonel bir soyguncu bunu kendi menfaati için böyle kullanırdı – Soymak istediği marketin 1 km2 uzaklığında bir ATM’de PIN kodunu ters girerdi. Böylece tüm görevliler oraya gelirdi. Artık yakın 1 saat boyunca polis baskını korkusu olmadan işini yapabilirdi. *bu da benim fantezim*

Peki diyelim ki bankamatikte birisi sizi soymaya çalışırsa ne yapmak gerek? Tek yol kartı kitlemek. PIN kodunu 3 kere ardarda yanlış girerseniz, hesabınız kapatılır. Gerçi paranız alınmasa da, canınızın alınma riski olur. Eğer sizi öldürmekle tehdit etmişlerse, 3 İhlas 1 Fatiha okuyun. Faydası olur mu bilemeyiz, fakat belki motive olursunuz.

Rüstem İsmail