By - - Bütçene Göre Akıllı Telefon Rehberi için yorumlar kapalı

Elimiz ayağımız haline gelen akıllı telefonlar artık o kadar çok çeşitli ki tercih yapmak ve isteklere göre akıllı telefon bulmak zorlaşmakta. Bu tercih rehberi akıllı telefona ayırabileceğiniz bütçeye ve kullanmak istediğiniz işletim sistemine göre en uygun, enkullanılası akıllı telefonları bir araya getirmektedir.

500-1000 TL arası
:
ASUS Zenfone 5: Ülkemizde fiyat –  performans dendiğinde akla ilk gelen cihazlardandır ve Asus kalitesini hissettirmektedir. Güncel fiyatı 629 TL.

   Samsung Galaxy Core Prime: Göz açıp kapayıncaya kadar yeni bir model duyuran Samsung bu listenin olmazsa olmazıydı, her bütçeye uygun telefon üretip çeşitli bütçelere hitap etme amacı güden Samsungun başlangıç seviyesindeki cihazının güncel fiyatı 599 TL.

  General Mobile Discovery: Fiyat performans cihazı olgusunu teknoloji alemine yerleştiren cihaz olma ünvanını elinde bulunduran telefon ilk çıktığı zaman muhteşem satış rakamlarına ulaşıp piyasaları alt üst etmişti orta segmentin canavar cihazının güncel fiyatı 599 TL.

HTC Desire 310: Düşük donanımlı cihazların kurtarıcısı olan Sense arayüzü sayesinde performans konusunda kullanıcıyı tatmin edebilecek gibi görünene ve HTC tasarım anlayışıyla üretilen cihazın güncel fiyatı 529 TL.

    Sony Xperia L: Düşük bütçeyle performans ve tasarım konusunda iyi sonuç almak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken cihazlardan birisi olan Xperia L nin güncel fiyatı 599 TL.

   Nokia Lumia 625: Eğer farklı bir işletim sistemi ve renk seçeneği istiyorsanız doğruca Lumia cihazlara yönelmenizde fayda var. Geleceğin işletim sistemi olma yolunda ilerleyen WindowsPhone, güncelleme sıkıntısı çekmediğinden mantıklı bir tercih gibi görünüyor. Cihazın güncel fiyatı 699 TL.

Meizu MX4: Listenin lideri olan cihaz diyebilirim, teknik özellikleri o kadar iyi ki eşit özelliklerde bir cihazı piyasada 2000 lira çizgisinde bulabilirsiniz. Sadece internet üzerinden satışa çıkacak olan cihazın incelemesini sitemizde bulabilirsiniz. Teknik serviste sıkıntı yaşatmazsa bulunmaz nimet olan cihazın fiyatı 999 TL.
1000- 1500 TL arası:
            LG G2: Bütçe 1000 1500 e çıkınca amiral gemisi cihazlarla karşılaşıyoruz ve tercih yapmak daha da zorlaşıyor. LG hafif arayüzü, güncelleme desteği ve yeterli teknik özelliklerle karşımıza çıkıyor, G2 ile hayatımıza giren ve bir akıma dönüşen fiziksel tuşların arkada konumlandırılması gibi inovatif tasarım noktaları barındıran cihazın güncel fiyatı 16 GB için 1199, 32 GB için 1299 TL.

Samsung Galaxy S4: Bir amiral gemisi daha, çıktığı zaman rakiplerini açık ara geride bırakan ve zamanın muhteşem donanımlarıyla piyasayı kasup kavuran cihazın tek ve en büyük dezavantajı Touchwizz gibi ağır bir arayüz kullanıyor olması, zamanla yavaşmalama yapan arayüz olmasa listenin lideri olabilecek cihazın güncel fiyatı 16 GB için 1249 TL, 32 GB için 1299 TL.

HTC Desire 816: Dikkat çekici tasarımı, donanımı zorlamayan, hafif  sense arayüzü, güçlü hapörlörü ve yeterli bataryasıyla tam bir HTC şaheseri olan cihazın güncel fiyatı 1199 TL.

Samsung Galaxy S5 mini: Samsung’un son amiral gemisi cihazının küçük kardeşi olan cihazda S4 mini de olduğu gibi fazla özellik kısıtlamasına gidilmeden küçük ekran ve s5 e göre düşük olan donanımıyla başarılı sayılabilecek cihazın güncel fiyatı 1099 TL.

Samsung Galaxy A5: Tasarım konusunda iddialı olan bir diğer samsung cihazı, Alpha nın başarısından sonra çıkan ve metal kasaya sahip olan cihazın teknik özellikleri fiyatına göre dolgun gözüküyor. Güncel fiyatı 1499 TL.

HTC One mini 2: HTC tek parça metal gövde tasarımlı ONE serisinin ikinci mini modeli olan cihazın performansı ve tasarımı konusunda diyecek fazla birşey yok, bu fiyat aralığında alınabilecek en iyi iki telefonunda HTC olmasının sebebi olan Sense arayüzü ve yeterli donanımlar. Tercih size kalmış. Cihazın güncel fiyatı 1499 TL.

  LG-Google- Nexus 5: Android 4.4 Kitkat sürümünün resmi cihazı ve güncellemelere ilk ulaşacak olan cihazın teknik özellikleri oldukça başarılı, güncellme sıkıntısı yaşamayacak olması da cabası. Cihazın güncel fiyatı 1399 TL

1500 – 2000+ TL arası
            Apple ıPhone 5s: Listeye bir Apple cihazı eklemezsem haksızlık olacaktı, stabil işletim sistemi, parmak izi okuyucusu, uzun pil ömrü yanı sıra başarılı tasarımıyla piyasanın en iddialı cihazlarından birisi olan ıPhone 5s in güncel fiyatı 2049 TL.

LG G3: Amiral gemisi terimine en çok yakışan cihaz diyebilirim, G2 de yakalanan başarıyı aynı kararlılıkla devam ettiren, kullanışlı arayüzü işlemci ve RAM gücüyle bir araya getiren cihazın güncel fiyatı 1799 TL.

HTC One M8: Tasarım konusunda sözün bittiği yerer geldik sayın okurlar, metal gövdenin kalite hissiyatı ve yüksek performansın yaşattığı haz cihazı bu kadar sevmeme yol açtı. Ayrıca cihazda oldukça başarılı çekimler yapabilen, HTC ile hayatımıza giren, Ultrapixel kameralar kullanılmış, derinlik ayarı yapabilen çift kamerası güçlü ses çıkışı ile uzun süre sıkılmadan kullanabileceğiniz cihazın güncel fiyatı 2099 TL.

Sony Xperia Z3: Amiral gemisi savaşlarının güçlü taraflarından olmayı başaran Sony Xperia Z serisinin üçüncü ve en yeni cihazı, 1 metre suda 30 dakika kadar su geçirmeden kalabilmesi, canlı yayın yapabilmesi gibi özellikleri bir yana tasarımı ve güçlü donanımıyla oldukça beğeni toplayan cihazın güncel fiyatı 2298 TL.

Galaxy Note 4: Note serisinin başarısını taçlandıran cihaz başarılı teknik özellikler güçlü kamera ve beğenilen tasarımı ile güzel satış rakamları yakalacak gibi duruyor. Güncel fiyatı 2299 TL

Bu listede ıPhone 6 serisine ait bir cihaz bulunmuyor bunun nedeni malzeme kalitesindeki düşüş ve bu düşüşün getirdiği ucuzluk hissiyatı.
 

           Caner Keskin