Şaşır

Cadılar ve Cadı Olayları

Cadı, birçok din ve mitolojide doğaüstü güçleri olduğuna inanılan kadın demektir. Cadı dendiğinde akla sadece kadınlar gelir, fakat erkek cadılar da vardır ki biz bunlara genelde büyücü deriz. Mesela üstüne dizi bile yapılmış olan Merlyn ve Arthur. Her büyücü bir cadı değildir ancak bir cadının iyi bir büyücü olması gerekir.

Sanırım tarihte en ünlü cadı olayı ”Salem Cadıları” olayıdır ki bunun üstüne dizi bile çekilmiştir. Önceleri neredeyse her kadın, cadı diye yakılmak istenmiştir. Cadı avı altında kadın katliamı denebilir. Gerçek cadılar kurnaz olduğu için tabi ki çoğu kaçmayı başarmıştır.
Ortaçağ zamanında simya, büyücülük çok meşhur olduğu için o zamanlar büyüler, tılsımlar havada uçuşuyormuş. Osmanlı döneminde bile padişahlarımızın savaşa çıkmadan falcılardan bilgi alıp, tılsımlı gömlekler yaptırdıkları söylenir. Tarihteki ünlü cadılardan birkaçını sayalım.

Mary Sibley

Bu isim ”Salem’‘ dizisini izleyenlere oldukça tanıdık gelmiştir. Mary Sibley 1644-1683 yılları arasında yaşamış  bir cadıdır. Bu kadın öylesine lanet, öylesine yılanmış ki… Evlerine alevler salınsın bunun. Bu lanet kadının yüzbaşı Jonathan Wolcott adında bir kocası vardır ve bir de kızları olduğu iddia edilir ama bu kesin olmayan bir bilgidir. Mary Sibley‘in kankası olan Tituba‘nın eşi bir ara bunlardan şüphelenir ve bir köpeğe cadı avlaması için kek karışımı gibi bir şey yedirir. Mary ve Tituba bu olayı anladıklarında kilise cemaatinden olan bu adama masum günahlar yüklerler. Tabi o zamanlar kilise diken üstünde ve önüne gelene inanıyor, avlıyor ,kesiyor affetmiyorlar. Dolayısıyla bu adama da kıyıyorlar.

Tituba

 

Tituba, Salem Cadı duruşmaları tarihinin en rezil (henüz hala tartışılan) cadılarındandır. Tituba, Hintli bir köleydi. Aynı zamanda gammazcıydı da. Mary Sibley‘in cadı olduğunu ortaya çıkardığı söylenir, hakkında fazla detay bilinmemektedir. Bilinmesine de gerek yoktur zaten, rezil bir cadıdır. İnsan arkadaşını ispiyonlar mı be pislik.

Azealia Banks


  Günümüzde yaşayan ve kendini açıkca belli eden şarkılarıyla da bizi çılgına çeviren bir sanatçı ve aynı  zamanda cadı olduğu söylenir. Zamanında ”Yung Rapunxel” adlı klibi aşırı illuminatik semboller içerdiği için, dünya çapında yayından kaldırılmıştır. Kendilerinin güçlü bir vodoo büyücüsü ve gücünü karanlık taraftan aldığı düşünülür. Zaten kendisi de cadı olduğunu sosyal medyalardan ve televizyonlardan sürekli belirten biri.


Bonus: Blair Cadısı

Filmi izleyenler bilir. Ormanda gençleri acımasızca cezalandırıp lanetleyen bir cadıdır. Efsane mi gerçek mi olduğu hala tartışılır.

Sabrina

Çocukluğumuzun en şirin cadı modelidir. Ne tesadüftür ki, kedisinin adı da; ”Salem”dir. (Bunlar hep illuminati)

Günümüzde bile Türkiye dahil, farklı birçok ülkede binlerce cadı topluluklarının yaşadığı bilinmektedir.

Benzer Yazılar
EğlenceŞaşır

Kopya Mühendisleri - Kopya Nasıl Çekilir?

Şaşır

Kelebek Projesi Nedir

ŞaşırTeknoloji

Mark Zuckerberg Kimdir?

BilimŞaşır

Seks Hayatınızı Geliştirecek 10 İpucu

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?