By - - Charlie’nin Çikolata Fabrikası için yorumlar kapalı

Charlie`nin Çikolata Fabrikası, Roald Dahl`ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış bir Amerikan filmidir.

Çoğumuz izlemişizdir bu filmi. Ve Willy Wonka`nın Johnny Deep olduğunu öğrenince oldukça şaşırmışızdır haliyle… Bu yazıdan sonra izleyen bir daha izleyecek, izlemeyenler hemen filmi arayacaklar buna eminim. Daha fazla dikkatinizi çekmesi için asıl ilgim olan spoiler’a geçiyorum.

Charlie çok fakir ve zar zor geçinen bir aileye sahiptir. Ne kadar fakir olsalar da çok büyük bir mutluluğa sahiptirler.

Tüm dünya ve Charlie, Will Wonka’nın uzun süredir esrarengiz bir şekilde çalışan çikolata fabrikasını merak etmektedirler. Bu fabrika kapalıdır içeride kimin çalıştığı bilinmemektedir ve Will Wonka`yı çok zengin etmektedir.

Bir gün Will Wonka, çikolatalarının içine 5 Altın Bilet koymuştur ve dünyanın farklı yerlerine gönderilecek Wonka çikolatalarının içlerine rast gele yerleştirmiştir. Ardından yayın aracılığıyla bileti bulan beş çocuğu ve bir akrabasını fabrikasında ağırlayacağını söylemiştir. Tabii sonunda da büyük bir ödül kazanacaklarını.

Charlie aslında çikolata alamayacak kadar fakirdir. Ancak her yıl doğum gününde bir çikolata alabilmektedir. Bu yıl belki bilet çıkar diye bir hafta öncesinden çikolatasını almıştır ailesi. Charlie, bilet çıkmayınca büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Ardından bir zaman sonra büyükbabası onu yanına çağırıp son param bu koş ve bununla bir çikolata daha al demiştir. Çikolatayı alıp gelmiştir ama sonuç yine aynı, bilet çıkmamıştır. Sonraki günlerde Charlie, sokakta dolaşırken para bulmuştur. Hemen koşup bir çikolata daha almıştır. Çikolatayı markette açan Charlie, Altın Bileti görür ve çok şaşırır. Etrafında onu gören insanlar bileti almak istemiş çok büyük paralar teklif etmiştir. Charlie hemen eve koşup bileti göstermiştir. Herkes çok sevinmiş ancak Charlie gitmeyeceğini söylemiştir. Çok büyük paralar teklif edildiğini, onlara vereceğini söylemiştir. Büyükbabası yanına çağırmış ve ona şunu demiştir; ’’Dünyada her dakika para, kağıt parçası basılmaktadır ama bu biletten sadece beş tane var’’

Ardından büyük babası ile Fabrikaya gitmeye karar verir. Fabrikada onun dışında kimse, bileti şansı ile bulmamıştır. Ya çok zenginlerdir ya çok zekilerdir. Zengin olanlar binlerce çikolata alarak şanslarını artırmışlardır tabii…

Bundan sonrasını öğrenmek için filmi izlemelisiniz. İnan bana, izlediğiniz her dakikaya değecektir.

Duygusal sahnesi bol olduğu için, yanınızda bir tutam mendil bulundurun diyorum ben.

Tugay Orman