ÖğrenŞaşır

Ed Gein Kimdir? Ed Gein Cinayetleri

Ed Gein Kimdir?

Ed Gein; 1906 yılında Wisconsin’de dünyaya gelen, Amerikan asıllı bir seri katil ve mezar hırsızıdır. Kitaplar bir kişinin seri katil olabilmesi için, belirli bir süre içerisinde en az 3 kişiyi öldürmesi gerektiğini anlatır. Ancak Edward Gein bütün hayatı boyunca yalnızca iki kadını öldürmüştür. Onu efsanevi yapan cinayetlerin altında yatan ilginç hikâye, yaptığı mezar hırsızlıkları ve işlediği akıl almaz suçlarıdır.

Ed Gein, 4 kişilik bir ailenin en küçük çocuğuydu. Annenin baskın olduğu bir ailede büyümüştü. Babası George alkolik ve zayıf karakterli bir adamdı. Bu nedenle çocukların yetiştirilmesinde Augusta, yani anne söz sahibiydi. Dine aşırı düşkün olan Agusta, çocuklarını da bu şekilde yetiştirmeye çalışıyordu. Oğullarına sürekli kadınların ahlaksızlıklarından bahsediyor, onlara korkular vererek cinsel arzularından uzak durmalarını sağlamaya çalışıyordu. Böylelikle oğullarını kötülüklerden ve günahkârlardan koruyabileceğini düşünüyordu. Agusta küçük bir bakkal işleterek ailenin geçimini sağlıyordu. Kazandığı paraları biriktiriyor ve şehrin ahlaksızlıklarından uzakta bir çiftlik evi alarak insanlardan uzak yaşamayı planlıyordu. Her şey tam da planladığı gibi oldu. Agusta oğullarını dış dünyadan uzak tutabileceği, 190 dönüm araziye kurulu bir çiftlik satın aldı ve en yakın komşuları neredeyse 1,5 km uzaklıktaydı.

Ed Gein, okula başladığında hiç arkadaş edinememişti. Çok utangaç bir çocuktu, davranışları kadınsıydı ve oldukça tuhaftı. Zaten arkadaş edinmek istediği her seferde annesi onu azarlıyor ve buna müsaade etmiyordu. Annesinin bu tavırları Ed’i çok üzüyor ancak yinede ona hayran olmaktan kendini alamıyordu. Ed Gein ile annesinin bu sağlıksız yakınlaşması abisi Henry’i tedirgin ediyor ve her fırsatta annesi ile bu konuyu tartışıyordu. Henry’nin annesini eleştirmesi Ed’e büyük rahatsızlık veriyordu. Bu hep bir şüphe olarak kalacaktı ancak, 1940 yılında babasının vefatından bir süre sonra Henry’nin ilginç ölümü bazı soruları da arkasında bırakıyordu. Babası ve abisinin ölümünden sonra, tam da Ed’in istediği gibi, annesi ve Ed yalnız kalmışlardı. Ancak bu durum pek uzun sürmedi. 1945 yılında Agusta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti ve o koca çiftlik evinde Ed Gein bir başına yaşamaya devam etti.

Ed Gein Cinayetleri;

Annesinin ölümü onda ciddi tahribatlara neden olmuştu. Yetiştirilme tarzı nedeni ile zaten farklı bir çocuk olan Ed, annesini kaybettikten sonra iyice yalnız kalmıştı. Annesini diriltebilmek için anatomiye ilgi duymaya başlamıştı. Mezarlıklardan kadın cesetleri çalıyor, kitaplardan öğrendiklerini bu cesetler üzerinde uygulamaya çalışıyordu. Annesini diriltmeyi başaramadı tabii, ancak bu süreçte kadın vücuduna olan ilgisini fark etmişti. Hayatı boyunca hiç cinsel ilişkide bulunmayan Ed, yaşadığı bu karmaşık duyguların kadın olma isteği olduğunu keşfetmiş ve bu keşifle işlemiş olduğu suçlar efsanevi bir yön almaya başlamıştı. Ed annesini diriltemeyeceğini anlayınca, annesinin derisini yüzerek eski elbiseleri ile birlikte bu deriyi giymeye başlamıştı. Böylelikle kendisini annesinin yerine koyuyordu. Bununla kalmayıp mezarlıktan topladığı orta yaşlı kadın cesetlerini yaşadığı çiftliğe getirmiş, bunların derileri ile akıl almaz şeyler yapmıştı. Yaptığı işlerin taze deri ile daha iyi olacağını düşünen Ed Geinilk cinayetini 1954 yılında işlemiş ve annesi yaşlarında bir kadını öldürmüştü. Bunun peşinden, 3 yıl sonra,  1957 yılında ikinci cinayetini de işlemişti.  Ancak bu cinayet ile ölü sevicilik faaliyetleri son bulmuştu.

İkinci cinayetinin ardından kasabanın şerifi, Ed Gein’in izini bulmuştu. Bir bilgiye göre Ed’in son kurbanı bir polis memurunun annesiydi. Tutuklanan Ed, sorguda iken evinde aramalar yapıldı. Dedektifler ve polislerle yürütülen bu aramalarda akıl almaz şeylere rastlandı. Son öldürdüğü kadın başı kesilmiş, cinsel organı alınmış, içi boşaltılmış ve gazete kâğıdı ile doldurulmuş bir şekilde mutfakta asılı bulundu. Tıpkı bir av hayvanı gibi baş aşağı bacaklarından asılmıştı. Ed Gein, evindeki sandalyeleri ve koltukları cesetlerin derileri ile kaplamıştı. Kafatasından çorba kâseleri ve bardaklar, kadın dudaklarından kolyeler, meme uçlarından kemerler ve kalan derilerden daha birçok süs eşyası yapmıştı. Kadınların cinsel organlarını kesip bir ayakkabı kutusuna doldurmuştu. Bir kadının üst kısmından göğüsleri olan bir yelek ve birkaç cesedin derisinden kendine bir takım elbise dikmişti. Daha sonra yakalandığında kendisine yapılan ölü sevicilik ve yamyamlık suçlamalarını şiddetle reddetmiş ve bütün bunları evini süslemek amaçlı yaptığını ifade etmişti.

Doktorların kronik şizofren ve cinsel psikopat tanısı koyduğu Ed, sorgulamalarda hiçbir duygusal tepki göstermemişti. Yaptıklarının vahametinin farkında olmadığı ve pişmanlık duymadığı aşikârdı. Sorgu sonunda Ed hiçbir ceza almadan akıl hastanesine kaldırıldı ve ölene dek burada yaşamaya devam etti. Doktorları onun ideal ve oldukça uysal bir hasta olduğunu söylediler. 77 yaşında kanserden hayatını kaybetti. Ve cesetleri çaldığı Plainfield mezarlığına, annesinin yanında kendi için hazırlamış olduğu mezara gömüldü.

Edward Gein’in yaşam hikayesi, onu bütün dünyanın tanımasına neden olmuştur. Ceset taşımakta kullandığı arabası açık artırma sonucu satılmış ve fuarlarda halka gösterilmiştir. Kuzuların Sessizliği, Sapık ve Teksas Katliamı gibi efsane filmlerin yaratılmasında ilham kaynağı olmuştur.

Benzer Yazılar
EğlenceŞaşır

Kopya Mühendisleri - Kopya Nasıl Çekilir?

Şaşır

Kelebek Projesi Nedir

Öğren

Alcatraz Adası Hapishanesi - Kaçma Denemeleri

BilimÖğrenPsikolojiTarih

Yunan ve Roma Mitolojisi

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?