By - - Egzama Nedir? için yorumlar kapalı

Egzama, diğer adıyla Dermatit, sıklıkla cildin bir çok maddeyle teması sonucu duyarlı hale gelmesiyle ya da genetik ve çevresel faktörlerin
etkisiyle ortaya çıkan iltihaplı ve alerjik (genelde) bir deri hastalığıdır. Egzamada şişkin, kırmızı renkte, kaşıntılı ve kabuklu döküntüler görülür. Vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Fakat kaşınma fazla olduğunda mikrop kapabilir. Bu durum tedavi edilmez ise ciltte kalınlaşma olup,  rengi koyu bir hal alabilir.

 Çok karşılaşılan bir hastalık olan egzama, sıklıkla 1 yaşlarında ortaya çıkar. Bu durum ya ergenliğe kadar sürer ya da 2-2.5 yaşından sonra kaybolmaya başlar. Bir kısım hastada ise iyileşme uzar ve yıllarca sürer. Yılda yaklaşık 10-15 milyon arası kişiye egzama tanısı konmaktadır. Çocuklar da ise ortalama %2’sinde görülür. Yeni doğan bebeklerde, annede alerjik bir hastalık varsa egzama görülme riski artar. Kişinin psikolojisini etkileyebilen bir hastalık olan egzama ölümcül yada bulaşabilen bir hastalık değildir. Sadece kişinin günlük yaşamında kendini sürekli rahatsız hissetmesine yol açar. Fakat ilaç tedavisi söz konusudur.

Egzamanın Nedenleri Nelerdir?

Egzamanın, bir çok tipi  vardır. Nedenlerinden en çok karşılaşılanı alerjidir. Bu şekilde görülen egzamaya atopik dermatit
denir. Astım ve saman nezlesi olan hastalarda sık görülür. Duygusal, psikolojik problemler de bu hastalığın ortaya çıkma riskini arttırır. Genelde çocukluk döneminde başlar ve devam eder. Allerjen maddelere maruz kalmadıkça erişkinlerde pek sorun yaratmaz fakat bu  maddelerle doğrudan temas ile temas dermatiti meydana gelir. Zehirli sarmaşık, parfüm, bazı antibiyotik içeren kremler, kozmetik ürünleri, sabun gibi bir çok temizlik maddeleri bu temas dermatitine neden olurlar.

Ayrıca sürekli kaşınan kişilerde, kaşıma ile egzama meydana gelebilir. Sıklıkla ellerde ve ayaklarda görülür. Bunların dışında, yağlı ciltlerde ve saçlarda egzama görülebilir. Bazı egzama vakalarında ödem oluşması da olabilir. Kötü sağlık koşulları, stres, makyaj malzemeleri de dermatite yol açan nedenler arasında yer alır.

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Dermatit tiplerinin her birinin kendine özgü belirtileri vardır. Bunların başında gelen atopik dermatitte, yani allerjik egzamada, ellerde, ayaklarda ve yüzde olmak üzere kaşıntı, deri dökülmesi, vardır. Dirseklerde sık görülür. Çeşitli tahriş edici maddelere doğrudan temas sonucu görülen temas dermatitinde ise, maddeye göre çeşitli derecelerde kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir.

Yağlı cilt ve saçlarda görülen egzamada, kepek tarzında kaşıntı vardır. Çocuklarda kabuklu döküntü şeklindedir. Sürekli kaşınan kişilerde ise cilt üstünde sert ve rengi koyu alanlar vardır. Bu durum, kronik kaşıntı sonucu oluşur. Makyaj ya da kremlerin yol açtığı ve genelde kadınlarda görülen dermatitte ise sivilce tarzında bulgular vardır. Yüzde, burun, yanak ve ağız çevresinde oluşmaktadır.

Egzama Tanısı Nasır Konulur?

Egzamadan şüphelenen ya da bu belirtileri taşıyan kişilerin öncelikle bir dermatolog tarafından muayene olmalıdır. Doktora verilen  bilgiler ve yapılan fiziki muayenede derinin incelenmesi tanı için yeterli olabilir. Temas dermatittinden şüphelenilen durumlarda alerji deri testi yapılır. Cildin hangi maddelerden etkilendiğini anlamak için yapılmaktadır. Cilde bazı maddelerden oluşmuş karışımdan bir miktar sürülür. Ayrıca yapılan laboratuvar testleriyle allerjinin olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

Tılsım Ragıpoğlu