By - - En Garip Dünya Gelenekleri için yorumlar kapalı

Her ne kadar kendi ülkemizdeki adetlerin bazıları bize garip gelmiyor olsa da, kabul edelim aslında bayağı garipler. Peki daha da tuhaf adetlere sahip ülkeler hangileridir, ve bu tuhaf adetlerin ”Yok artık” dedirtecek içerikleri nasıldır? Hemen şöyle dünya genelinde bir inceleme yapalım;

 

Arizona

İşte en garip gelenekler!

 

Sanıyorum en tuhaf ülke gelenekleri ya da kuralları arasında zirve olabilir türden bir tuhaflık. Şöyle ki, Arizona’da lastiği patlak olan bir aracın içinde sevişmek yasak. Eğer lastiği patlak arabanın ön koltuğunda sevişirseniz 25 dolar vermeniz gerekiyor. Eğer arka koltukta sevişirseniz 50 dolar vermeniz gerekiyor. Yani arabanızın lastiği patlar ve sevişmek konusunda aceleci davranırsanız, en azından ön koltukta sevişerek cezayı yarı yarıya indirebilirsiniz.

Guam

İşte en garip gelenekler!

Guam’da bakireler evlenemez. Evet, yanlış duymadınız! Bu davanın tam tersi onlarca yıldır ülkemizde olay oluyor. Hangisi daha ilginç, anlam veremedim doğrusu. Bu arada, bakire bir kadın evleneceği zaman, bu işi para ile yapan birine baş vuruyor ve bekaretini kaybettikten sonra evleniyor.

Guyana

İşte en garip gelenekler!

Bu garip yerde banyo da seks yapılamıyor. Çünkü yasak. Banyo da seks yapan bir çifti basmak ya da basmayı planlamak zaten yeterince psikopat işi. Bir de bu çiftler eğer yakalanırsa, baştan aşağıya boyanıyor ve eşeğe bindiriliyorlar. Daha sonra eşek üzerinde olan boyalı insanlar, şehrin içinde bu şekilde gezdiriliyorlar.

Colombia

İşte en garip gelenekler!

Bundan önceki tuhaflıklar her ne kadar garip olsalar da, bu gerçekten çok can alıcı bir nokta. Halk dilinde ”Oha falan oldum yanee!” Colombia’da evlenip gerdeğe giren bir çift düşünün, bir de gelinin annesinin bu gerdeğe girme eylemini oturup izlediğini düşünün. Evet, bu bir gerçek. Gelinin annesi geliyor, gelin ve damadın ilk ilişkisini yatağın kenarına oturarak izliyor. Düşünemiyorum ben o damadın halini… Ya kızına bakıp anasını alırsa diye düşünmeden edemiyor insan. Aman yarabbi, yuva yıkar böyle adetler!

Kore

İşte en garip gelenekler!

Garip fakat bir o kadar da çok şirin bir adet, Kore’de yaşanıyor. Eskiden Koreli damatlar beyaz bir ata biner ve arkalarına da bir kaz oturtarak gelinin evine giderlermiş. Bu günlerde beyaz bir atın üzerinde canlı bir kaz ile gelinin evine gitmek pek de mümkün olmadığı için, artık bu işlemi tahta bir kaz ile yapıyorlarmış. Ayrıca yeni evlenen çiftler evlerine iki tahta ördek alınıyormuş. Eğer ördekler yüz yüze bakarlarsa çiftin iyi anlaşacağına işaret olurmuş. Eğer arka arkaya bakarlarsa, çiftte bir uğursuzluk olduğu düşünülürmüş.

Bosna-Hersek

İşte en garip gelenekler!

Aslında pek de ilginç bir gelenek değildir. Kibar davranmanın bir başka yolu gibidir. Öyle ki; Kız istemeye giden damat adayı, gelinin ailesi ile evlilik hakkında bir süre tartışırlar. Bu tartışmanın ardından damada kahve ikram edilir. Eğer damadın uygun olduğu düşünülüyor ise şekerli kahve, eğer damadın uygun olmadığı düşünülüyor ise sade kahve verilirmiş.

Kenya – Tanzanya

Kenya ile Tanzanya da bulunan Masai kabilesinin selamlaşma şekli çok samimi, çok içten. Karşılıklı olarak birbirlerine türküyorlar, bu onların; ”Heey, selam!” deme şekli. Ayrıca bu eylemin, onları kötü şanstan uzak tuttuğuna da inanıyorlar. Mesela yeni doğan bir bebek varsa, mutlaka ona iyice tükürürler ki, çocuk kötü şanstan uzak olsun.

Eskimo-Fiji

İşte en garip gelenekler!

Yaşlı Eskimo erkekleri  elden ayaktan düşmeye başladıklarında intihar ederlermiş. Fijili yaşlı erkekler ise bu durumda ölme isteğini ailesine ya da yakınlarına söylermiş. Daha sonra bir gün kararlaştırılır ve yaşlı adam canlı canlı toprağa gömülürmüş. Düşünsenize, bir insan canlı canlı toprağa gömülmeyi kendi istiyor…

Hindistan

İşte en garip gelenekler!

Hindistan’da bir eve misafirliğe gittiğinizi var sayalım. Yemek sofrasına geçildi, yemeğinizi bitirdiniz ve elinize sağlık dediniz. Sizce oldu bitti mi? Hayır efendim! Eğer yemekten sonra geğirmezseniz, yemeği beğenmediğinizi ima etmiş olursunuz. Ayrıca eğer geğirmezseniz, aile halkı sizin saygısız biri olduğunuzu düşünecektir muhtemelen.

Tibet

İşte en garip gelenekler!

Eğer Tibet’de bir misafir ağırladıysanız, misafiriniz giderken mutlaka ona dil çıkarmalısınız. Bu işin yolu yordamı budur!