By - - Facebook’un Tarihçesi için yorumlar kapalı

En çok kullanılan sosyal ağlar arasında, yine hakkında en az bilgiye sahip olunan sosyal ağlardandır. Eğer bu yazıyı okuyor iseniz, diğer sekmede açık olması en olağan sosyal ağlardan biri de facebook’tur.

Gelelim Facebook ‘un ne olduğuna ya da nereden geldiğine vesaire.
4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi, 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Tabii ilk zamanlarında tüm dünyaya hitap etmiyor idi. Her platform gibi Facebook da zamanla büyüyecekti. Öncelikle Harvard Üniversitesi öğrencilerine sunuldu. Daha sonra Boston civarındaki okullara
ulaşan Facebook, iki ay içinde IVY ligi okullarının tamamını kapsadı. Bir yıl içinde, Amerika Birleşik Devletlerin’de olan tüm okullar Facebook da mevcut hale geldi.

11 Eylül 2006 yılında ise, e-posta kaydı ile tüm dünyaya açıldı. Tabii tahmin edilebileceği gibi, yaş sınırı şartı ile. Bu günlerde Facebook, dünyanın en çok ziyaret edilen siteleri arasındadır. Öyle ki Alexa istatistiklerine göre, dünyanın en çok ziyaret edilen ikinci sitesi, Facebook sosyal ağıdır.

Facebook, adını ”Paper Facebooks” dan alır. Bu form, ABD Üniversitelerinde, okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurduğu bir formdur. Facebook’un 2015 yılında ortalama kullanıcı sayısı, 1 Milyar civarlarındadır. 

Facebook’a üyelik ücretsiz olarak yapılmaktadır. Facebook, gelirinin tamamını sponsorlarından ve afiş-logo reklamlarından elde etmektedir. 2006 Yılının Nisan ayında, bu gelirin ” 1.5 Milyon Dolar ” olduğu öne sürülmüştür.