By - - Google Nexus 6 için yorumlar kapalı

Geçtiğimiz 2014 yılı ekim ayında tanıtılan cihaz üstün özellikleri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Şık tasarımı ve dolgun teknik özelliklerinin yanında materyal tasarımlı yeni  Android sürümü olan 5.0 lolipop işletim sistemi resmi cihazı olması da cihazı oldukça cazip kılıyor.
Cihazın teknik özelliklerine gelirsek;
6 inç QHD 1440×2560 çözünürlüğünde ekran Gorillaglass 3 koruması ve 493 PPİ (inç başına düşen piksel.) ile geliyor.
2.7 gHz  Dört çekirdekli QualcommSnapdragon 805 işlemci ve Adreno 420 grafik yongası ile mobil teknolojinin tüm imkanları kullanılmış gibi görünüyor.
İki farklı hafıza şeçeneği ile gelen cihaz (32-64 GB) 3 GB RAM ile başarılı bir performans sunacak.
3220 mAh sabit pili ile uzun bir bataraya ömrü sunacak olan cihazda, ivme ölçer, ortam ışığı sensörü, barometre, GPS, jiroskop, hall etkisi, manyometre, yakınlık sensörleri  bulunuyor.
13 MP arka 2 MP ön kamera ayrıca 4k çözünürlüğünde 30 FPS de video çekebiliyor.
184 gram ağırlığındaki cihazımız suya dayanıklı şekilde üretilmiş.

Tüm bu teknik özelliklerle birlikte saf android olması, yani sistemi zorlayan, kullanıcıların çoğunun kullanmadığı gereksiz uygulamalarla dolu olmaması performans açısından beklentileri yüksek tutmamıza neden oluyor.
Avrupada 32GB’lik cihazın 569 Euro’dan, 64GB’lik versiyonunda 649 Euro’dan satışa sunulması beklenmekte. Umarız Google, Türkiye’de ki kullanıcıları üzmez ve cihazı en yakın zamanda ülkemizde satışa sunar. Nexus 5 Türkiye’de ocak ayınca satışa çıkmıştı, durumun bir sonraki cihaz olan Nexus 6 da aynı olması bekleniyor.
Pek çok kullanıcı Xperia z3GalaxyNote 4 ve Nexus 6 arasında kalacak gibi görünüyor. Mobil piyasada işler kızışacak…

Caner Keskin