By - - Grand Theft Auto – GTA için yorumlar kapalı

Başlarda sadece bir araba çalma oyunu olan GTA nasıl bu hale geldi hadi hep beraber inceleyelim.

Oyun programcısı David Jones ve Mike Dailly, Dan ve Sam Houser kardeşler ile oyun tasarımcısı Zachary Clarke tarafından 1999 yılında ilk oyunu yaratılan video oyunu serisidir.

 

İlk oyunun görselleri bu şekildedir.

Ve yine after-before ‘da son noktayı GTA serisi koymuştur…

Her türlü rekor artık onun GTA V, hasılat, rekor, Trevor, Michael, Stranger and Freaks, özellik, aksiyon, araba, çarpma, grafik, detay

 

Seride geçen mekanlar Amerikan şehirlerinden esinlenerek yapılmıştır. Adamlar oturmuşlar, koskoca bir şehir tasarlamışlar be.

Oyunda ilerlemek için belirlenen görevleri yapabildikleri gibi, serbest dünyada özgürce aksiyon, macera unsurlarını çok fazla yaşayabilmektedir.

Serideki oyunlardan birini ve en iyisini incelemek gerekirse;

Grand Theft Auto V – GTA 5 

Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu ama gerçekten açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu.

Grand Theft Auto serisinin on beşinci oyunudur.

17 Eylül 2013 tarihinde Play Station3 ve Xbox 260 için piyasaya çıkmıştır. Pc için ne zaman çıkacağı henüz tam olarak bilinmemektedir.

Oyun Los Santos (GTA`nın kendi şehri) şehrinde geçmektedir.

Oyun

Oyunda Michael, Franklin ve Trevor isminde üç farklı karakter bulunmaktadır. Oyundaki bu karakterlerin her birinin farklı alanda farklı yetenekleri ve güçleri vardır.

Farklı karakterler olduğu gibi her karakterin farklı farklı görevleri bulunmaktadır.

 

Çoklu Mod

Grand Theft Auto V için yeni multiplayer modu, Grand Theft Auto Online adı altında olacaktır.  Multiplayer modu daha öncekilerden gelişmiş durumdadır. Oyunun multiplayer modu, serinin bugüne kadar yapılan en büyük multiplayer modu olacaktır. Max Payne 3‘teki çoklu oyuncu moduna benzeyecektir.

Dipnot

Oyunun neredeyse tüm serilerini oynadım. Her seferinde oyun biraz daha gelişmekte fakat ilk oyundan son oyuna kadar dikkatimi çeken bir konu vardı. Oyun ne kadar şiddet, cinsellik vs. içerse de, oyunda ne yaparsak yapalım ağaçlara zarar veremiyoruz. En azından ben böyle gözlemledim. Bu bir oyun hatası mı yoksa bir mesaj mı? Bu da bizim iyimserliğimize kalmış.

Tugay Orman