By - - Hannibal için yorumlar kapalı

Hannibal, NBC kanalında yayınlanan, Bryan Fuller tarafından geliştirilen bir Amerikan gerilim dizisidir. Dizideki karakterler Thomas Harris`in Red Dragon adlı kitabından uyarlanmıştır.

 

Dizinin analizine geçersek; Öncelikle Dr. Hannibal Lecter karakteri gerçekten hayran olunasıdır. Kendileri aslında bir psikolog ve aynı zamanda yamyam bir seri katildir. Ayrıca yemek pişirme sanatında uzmandır. Will Graham da seri katiller ile empati kurarak, olay anını kafasında canlandırabilmektedir. En etkileyici sahneler burada geçiyor diyebilirim.

Caroline Dhavernas tarafından canlandırılan Dr. Alana Bloom, FBI’da psikiyatri profesörü ve profil uzmanlığında danışmanlık yapmaktadır. Laurence Fishburne tarafından canlandırılan özel ajan amiri Jack Crawford, FBI’ın Davranış Bilimleri Başkanı ve Graham’ın patronu.

Biraz da olsa konusuna gelirsek, hemen yazıyı bitirip diziyi izlemeye geçebilirsiniz; Özel ajan olan Will Graham (Hugh Dancy), FBI ile birlikte bir seri katilin peşinden giden yetenekli bir suçlu profili çıkarma uzmanıdır. Graham’in kendine özgü düşünme tarzı, suçlularla ve seri katillerle empati kurma yeteneği vermiştir. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ülkenin ileri gelen psikiyatrlarından biri olan Dr. Hannibal Lecter’dan (Mads Mikkelsen) yardım ister.

Dahi doktorun uzmanlığıyla silahlanan Will ve Hannibal (katil olduğunu sadece izleyici bilmektedir) mükemmel bir ortaklık oluştururlar. Hatta ikilinin yakalayamayacağı bir katil olmadığı düşünülür. Ancak Will gerçeği öğrenince işler değişir. Eamm bide ufak birkaç inceleme notu; *Mideniz hemen her şeye bulanıyorsa biraz daha dikkatli izleyin ya da izlemeyin.* Katili sadece siz bileceksiniz, bu yüzden Pc yada TV başından bağırmamalısınız (Sizi duymayacaklar) *Öldürme konusunda çok değişik yöntemler kullanılıyor, haberiniz ola!

Tugay Orman