By - - Haşim Kılıç Dershane Düzenlemeleri İle İlgili Konuştu için yorumlar kapalı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç, dershanelerin kapatılmasına ait düzenleme ile ilgili olarak; “O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı ve epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz yapılacaktır” şeklinde ifadelerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya’nın yemin törenine Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBaşbakan Ahmet Davutoğlu ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da katıldı. AYM Başkanı Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kapıda karşıladı. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kılıç baş başa görüşmeler yaptılar. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı makam aracına kadar uğurlayan Kılıç, daha sonra gazetecilerin dershanelerin kapatılması ile ilgili sorularını cevapladı.

Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasa ile ilgili düzenlemenin sorulması üzerine Kılıç; “O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı, epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz yapılacaktır. İstatistikleri bugün verdim. İtiraz ve iptal davaları konusunda mahkememizde herhangi bir sorun yok. Biz bunu artık güncel yıl haline getirdik. Geçmişten kalan dosyamız artık yok denecek kadar az durumda. 2015 yılına devreden dosyalar da, 2014 yılının sonunda açılan davalar nedeniyle bir zorunluluk olarak bu yıla devretmiştir. Bu yönüyle bir sorun yok. En kısa sürede önemli davalar var, bunlar sonuçlandırılacak” dedi.

“Siyasi hayata geçiş yapacağınıza yönelik spekülasyonlar görüşmede konuşuldu mu?” sorusuna ise Kılıç, “Hayır, bu konuda herhangi bir görüşmemiz olmadı” yanıtını verdi.

Fikret Fenerci