Şaşır

İlginç 10 Guinness Rekoru

Guinnes Rekorlar kitabı birbirinden ilginç rekorlarla dolu. İnsanda hayret uyandıracak cinsten şeylere adamış insanlar kendilerini. Okuyunca saygı mı duysanız yoksa ‘ne gerek var ki şimdi buna ‘mı deseniz şaşırıyorsunuz.

Dünyanın ‘En’ lerini saptamaya odaklanmış bu kitapta neler var neler. İşte onlardan bir kaç tanesi :

1. Dünyanın En Pahalı Posta Pulu

money ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Üzerinde Teoderi’nin olduğu bu kartpostal 1840 yılında gönderilmiş manevi değeri de bir hayli yüksek olsa da fiyatına kulaklarımızı kapamak isteyeceğimiz cinsten. Bu pahalı kartpostalın fiyatı 45 milyon dolardan fazlaymış. 2002 yılında satın alınmış ki bu da şuandaki değerinin çok daha fazla olduğu anlamına gelir.

2. Dünyanın En Pahalı Araba Plakası

Bu zamana kadar satılmış en pahalı araç plakası, Dubai’de satılmış. Dubai’de plakası “1” no olan araç, Bay Abdul Ghaffar Khouri tarafından 14.200.000 ödenerek satın alınmış. Evet yanlış duymadınız, Khouri bu paraya araba almamış, sadece 1 yazan bir plaka almış.

3. Dünyanın En Uzun Tırnakları

dünyanın en uzun tırnaklı kadını ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Bayan Walton, ABD’de yaşıyor ve 2011 yılı itibari ile de dünyanın en uzun tırnaklarına sahip olan kadın ünvanını taşıyor.

Bugün itibari ile toplam tırnak uzunluğu 6 metreden fazlaymış. İlk rekor kırdığı zaman 6 metreymiş ama şuanki uzunluğu ise 7,31 metre. 1990 yılından bu güne kadar hiç tırnaklarını kesmemiş Watson.

4. Dünyanın En Büyük Kirazı

büyük kiraz ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

İtalyada yaşayan çiftçi bay Gerardo tarafından yetiştirilen bu kirazın bir tanesinin ağırlığı 21,69 kilogram.

2003 yılında İtalya’nın Bari kentinde yetiştirilmiş,bu kirazlardan bir salkımı yaklaşık bir kilo kadar gelmekteymiş.

5. En Büyük Kotkot pantolondan neler yapılır ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Dünya üzerinde dikilen en büyük kot pantolon olma özelliğini taşıyan ama kimsenin giyemediği bu kot, 2009 yılında Tunus’da yapılmış.Hem en ağır hem de en büyük niteliklerini taşıyan bu kot pantolonun, toplam boyunun uzunluğu 50,10 metre ve toplam genişliği ise 36 metre. Toplam ağırlığı ise tam 1 ton olarak ölçülmüş.

6. En Hızlı Örgü Örme Rekoru

Miriam Tegels ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Dünyanın en hızlı örgü ören kişisini anneniz sanıyordunuz değil mi ? Yanıldınız! Miriam Tegels Hollandalı bir kadın ve 2006 yılında gerçekleştirdiği rekor denemesiyle 1 dakika içerisinde 118 kez ilmek atarak en hızlı örgü ören kadın olarak ismini rekorlar kitabına yazdırmayı başarmış.

7. Dişleri İle Tren Çekme Rekoru

 

Bu gerçekten delilik dediğinizi duyar gibiyiz. Rekorun sahibi Velu Rathakrishnan, 2003 yılında Malezya’da gerçekleşen bu rekor denemesinde bu kişi 260 ton ağırlığındaki KTM cinsi tireni sadece ağzını kullanarak 4,2 metre öteye taşımış.

8. Domino Rekoru

insanlarla yapılan domino ile ilgili görsel sonucu Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Toplamda tam 10.267 kişinin bir araya gelerek yaptıkları domino, dünya tarihinin en kalabalık ve en uzun dominosu olarak kayıtlara geçmiş. Çin’in Ordos şehrinde, çoğunluğu öğrencilerden oluşan guruba ayrıca yöre halkı da destek vermiş. Toplam 69 dakika ve 43 saniyede tamamlanmış ve insanlardan oluşan dünyanın en uzun dominosunun toplam uzunluğu ise 7,2 kilometre olarak ölçülmüş.

9. Dünyanın En Pahalı Saç Kesimi

Beverley Lateo Birbirinden İlginç 10 Guinness Rekoru

Londra’nın en ünlü kuaför salonu sahibi olan Stuard, orada saçını kestiği İtalyan milyarder Beverley Lateo’dan, hiç acımadan 16.420 dolar alarak, saç kesiminden bir kerede kazanılan en çok parayı almış.

10. Dünyada En Çok Ses Çıkaran Siren

Yıllar önce yapılmış olan ve dünya üzerindeki en çok ses çıkaran siren, 1952 yılında ABD’de üretilmiş. Bu sirenin çıkardığı sesin desibel ölçüsü 138 olarak ölçülmüş. Yanan ses düzeyi 100 ft kadar öteye kadar ulaşabilmekte. Bu da demektir ki ; 60 metre öteden bile bir insanı rahatsız edebilir.

Benzer Yazılar
EğlenceŞaşır

Kopya Mühendisleri - Kopya Nasıl Çekilir?

Şaşır

Kelebek Projesi Nedir

Şaşır

Cadılar ve Cadı Olayları

ŞaşırTeknoloji

Mark Zuckerberg Kimdir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?