Haber

Kadın Olmanın Çok Zor Olduğu 9 Ülke ve Sebepleri

Bazı ülkelerde kadın olmak gerçekten zor zanaat. Tuhaftır ki, bu ülkelerin genelinin tek bir ortak notası var. Araştırma bizlerin, yorum sizlerin. Buyurun efendim;

Mısır

Mısır’daki kadınların %93.3’ü cinsel tacize maruz bırakılıyor. Ve %91.1’i de kadın sünnetine maruz bırakılıyor. Ülke meclisinde de yerleri bulunmamaktadır.

Irak

Iraklı kadınların politikada yeri yoktur. Ayrıca Iraklı bir kadın pasaport almak istiyor ise, erkek bir yakınının izin verdiğini belirten imzalı bir belge götürmek zorundadır. Kendi başına pasaport almaları yasaktır.

Suudi Arabistan

Arabistan’da kadınların araba kullanması yasaktır. Ayrıca Arabistan’da cinsel saldırı ve tecavüz vakaları çoğu zaman ”ZİNA” sayılmaktadır. Yani tecavüz değil, fuhuş niteliğindedir…

Suriye

Suriye’de kadınların resmi evlenme yaşı 17’dir. Fakat ülkemizdeki Suriyeli Mülteciler arasında bulunan 9 yaşındaki kız çocuklarından biri evlendirilmeye çalışmış idi. Yukarıdaki fotoğraf da Suriyeli Mültecilerden birine aittir.

Yemen

Yemende kadınların sadece %53’ü ilk okula gönderilmiştir. Ayrıca Yemen’de her 1.000 kadından 2 tanesi doğum sırasında hayatını kaybetmektedir. Yukarıdaki fotoğrafta ise, aş evinde bir kadın ve yetersiz beslenen çocuğu bulunmaktadır.

Filistin

Filistin’de kadınların okuma oranı %90’ın üzerindedir. Fakat bunların içinden sadece %17’si çalıştırılmaktadır. Ayrıca Batı Şeria’da evlenme yaşları 15, Gazze Şeridinde de 17’dir.

Bahreyn

Bahreyn’de her üç kadından 1 tanesi aile içi şiddete maruz kalmaktadır. Bir kadının adli tanıklığı, yarım adamın tanıklığına eşittir. Yani bu; 2 kadın, bir adam ediyor demektir.

Birleşik Arap Emirlikleri

Bu bölgede bir kadının Müslüman olmayan bir erkek ile evlenmesi yasaklanmıştır. Ayrıca evlilik dışı yapılan çocuklar tutuklanma ile sonuçlanır.

Cezayir

Cezayir’de ise eşe tecavüzün cezası yoktur. Tamamen yasal kabul edilir.

Benzer Yazılar
Haber

51.Bölge Nedir? 51.Bölgeye Kimler Girebilir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?