By - - Kentsel Değişimde Büyük Deprem! için yorumlar kapalı

Türkiye genelinde tam 6.5 milyon binanın yıkılacağı haberi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından geldi. Bakanlık, kentsel dönüşümde yeni bir stratejiyi hedefliyor.

Kendi evinde yaşayanlara 18 ay boyunca kira yardımı yapılacak. Bundan önceleri, kişinin kaç evi varsa hepsi için ayrı kira yardımı yapılıyor idi. Bu durum değiştirildi ve artık sadece kendi evinde yaşayanlar için kira yardımı yapılıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2015 stratejisinde bireysel dönüşüm yerine, ülke genelindeki belediyeler ile işbirliği halinde 5 bin civarı konuta kadar çıkacak ”Alansal dönüşüme” geçme kararı alınıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara yapılacak kira yardımları ile ilgili hususları yeniden düzenledi. 1 Ocak 2015 tarihinde uygulamaya giren yeni sistemde 6306 sayılı kanın dahilinde, riskli yapı maliklerine sadece içinde bulundukları bir bağımsız bölüm için 18 ay boyunca kira yardımı yapılacak. Kira yardımları için kesinlikle ikamet şartı aranacak ve sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılacak.

Fikret Fenerci