EğlenceŞaşır

Kopya Mühendisleri – Kopya Nasıl Çekilir?

Bir sınavın ana görevi nedir? Bu soruyu her öğrenci en az bir kere kendine sormuştur. Ki sormalıdır da zaten.

İddia ediyoruz, her beş öğrenciden üçü bu soruya şu şekilde cevap verdi; ‘’Tabii ki kopya çekmek.’’ Peki, neden? Sanıyoruz bunun cevabı da kişiden kişiye farklılık gösterebilir fakat en bilindik kalıplardan biri; ‘’Ezberci eğitime baş kaldırmak’’ olmalı. Kolaya kaçmak değil, ezberci eğitimi protesto etmektir asıl amacı.

Muhakkak her birimiz bu eylemi kazasız belasız gerçekleştirmek için çeşitli stratejiler geliştirmişizdir. Öyle ki, kopya çekme yöntemleri usta – çırak ilişkisi gibidir. Nesilden nesle aktarılır ve her nesilde biraz daha profesyonelleştirilmeye çalışılır. Peki, en dikkatli öğretmenleri bile kolayca atlatabilecek kopya stratejileri nelerdir?

Öğretmeni ve Bölgeyi Tanı – Bölgeni İyi Kullan

Öğrenci bu adımda çevresindeki tüm koşulları iyice değerlendirir ve bölgeye tamamen adapte oluyor. Örneğin hava aydınlık ve güneşliyse, cam kenarını tercih ediyor. Hava karanlıksa lambanın hemen altını tercih ediyor. Bunu minicik kağıtlardan minicik notları okumak için kendi lehine kullanıyor. Ayrıca ışık açısını doğru ayarlayarak gözetlenme riskini de epey düşürüyor.

Öğrenci, bölgesini tamamen tanıyıp her santimetrekaresini amacına alet ettikten sonra, öğretmenini gözetlemeye başlıyor. Kaç dakikada bir kalkıyor, kaç dakikada bir çevresini kontrol ediyor ya da kaç dakikada bir sıra aralarında geziyor gibi tüm davranışları analiz ediyor ve en doğru zamanı bekliyor.

Tüm bunların yanında öğrenci dikkat çekmemek kısmını da atlamıyor tabii. Sınav zamanı, her zaman oturduğu sıranın dışında bir yere oturmuyor. Bunun ‘’Ben kopya çekeceğim’’ demenin bir başka yolu olduğunu biliyor çünkü. Ayrıca böyle bir durumda kendinden hiç ayrılmayan iki göz olacağının da farkında. Bkz; ‘’Hoca bana taktı.’’ Bu gibi durumlarda öğrenci istemeden kendini kurban etmiş oluyor ve kendi dışında tüm sınıfın kopya çekmesini sağlıyor ister istemez.

Doğru Ekipman

Yıl olmuş 2015. Teknolojik öğrenci, kendine mutlaka görünmeyen mürekkepli bir kalem almıştır. Bu kalemin özelliği, güçlü bir ışık olmadan yazının okunamıyor olmasıdır. Artık nasıl kullanılır, orasını bilemeyiz.

Doğru Alfabe

Hiç unutmam, Arap alfabesi ile kopya çekenler vardı. Bunlar ne? Diye sorulduğunda; ‘’Hocam, dua bu. Sınavım güzel geçsin diye annem yazdı.’’ Derlerdi…

Benzer Yazılar
Şaşır

Kelebek Projesi Nedir

Eğlence

Kediler Hakkında Kompozisyon

Şaşır

Cadılar ve Cadı Olayları

ŞaşırTeknoloji

Mark Zuckerberg Kimdir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?