By - - Lucy için yorumlar kapalı

2014 yapımı Fransız bilim kurgu filmidir. Yönetmen koltuğunda Luc Besson ve başrolde Scarlett Jonhasson yer almaktadır. Luc Besson; Leon: The Professional, Nikita, Angel-A, The Fifth Element gibi başarılı yapımlarda kendi seyirci kitlesini oluşturmuş, oldukça başarılı bir yönetmendir. Kendi hikayelerinde ”Güçlü ya da güçlenen kadın” karakteri aksiyonuna sıkça yer veriyor ki Lucy de bunlardan biri.

Lucy, önceleri farkındalıktan uzakta ve gelişigüzel bir hayat yaşarken, ani ve olağan dışı bir gelişim ile tanrısal güçlere sahip oluyor.

Film, bir insanın beyninin sadece %10’unu kullanabildiği teorisinden yola çıkarak; ”İnsanlar beyninin %100’ünü kullanabilseydi, ne olurdu? Ne tür güçler elde edilebilirdi? Neler yapılabilirdi?” sorularını teorik olarak cevaplıyor ve insan doğasının sınırlarını zorluyor.

Filmde Profesör Samuel rolünde elbette Morgan Freeman oynuyor. Kendileri artık bilge adam rolü ile epey bağdaşmış durumda.

Filmin teması, Lucy’nin beyninin %10’undan daha fazlasını kullanmaya başlaması ile neler yapabildiğini anlatıyor. Film boyunca Lucy’nin güçleri giderek artıyor ve beyninin %100’ünü kullanana kadar içimizde uyandırdığı merak ve gerilim de, Lucy’nin beyni gibi büyümeye devam ediyor.

Filmin bilimsel gerçeklere dayatarak anlattığı pek fazla şey yok. Fakat teoride anlatılanların ilgi çekici olduğunu düşünüyorum. Yine de söz konusu insan beyni olduğunda, Lucy‘den çok daha iyi bir film çıkartılabilirdi diye düşünüyorum.

 

Filmin baş rolü ilk olarak Angelina Jolie’ye teklif edildi fakat kendisi daha sonra projeden vazgeçti. Belki de filmde Scarlett Jonhasson yerine Angelina Jolie oynamış olsaydı, aksiyon sahneleri daha ilgi çekici olabilirdi. Lucy rolünde Scarlett’in olması gayet iyi fakat Marvell filmlerinde sağladığı performansı, Lucy ile de sağlayabildiğini düşünmüyorum.

Yine de izlenmesi gereken filmlerden olduğunu düşünüyor ve şimdiden iyi seyirler diliyorum!

Rümeysa Durkal