Yemek

Maki Sushi Yemek Tarifi

Sushi çok zor görünse de aslında herkesin evde yapabileceği bir Uzak Doğu yemeğidir. Sushi yaparken size sorun olabilecek tek şey malzemelerini bulmak olacaktır. Ama merak etmeyin, büyük marketlerin çoğunda bu malzemeler var. Ben bu tarifi Kyoshi Hayamiso isimli bir sushi ustasından gördüm. Hadi başlayalım o zaman!

Yazının sonunda yer verdiğim klasik Japon pilavını yapmakla başlıyoruz. Pilavı hazırladıktan sonra bir kaba alıyoruz. İçine aroma vermesi için biraz sushi vinegar (sushi sirkesi) ekliyoruz. İyice karıştırıyoruz. Sushi’de kullanılabilmesi için pilavı soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra Nori Sheet olarak geçen yosun yaprakları ikiye bölüyoruz. Daha sonra internetten kolaylıkla bulabileceğiniz sushi mat üzerine noriyi yerleştiriyoruz. Norinin üzerine hazırladığımız pilavı yayarak yerleştiriyoruz. En fazla 1 cm kalınlığında olmasına özen gösteriyoruz. Norinin yatay kısmındaki bir ucuna 1-2 cm uzunluğunda boşluk bırakıyoruz. Pilavın tam ortasına parmağımızla biraz Wasabi koyuyoruz ve yatay şekilde yayıyoruz. Daha sonra tütsülenmiş veya füme edilmiş balığımızı yerleştiriyoruz. Balık olarak somon veya ton balığı kullanabilirsiniz. Eğer balık sevmiyorsanız, jülyenden biraz daha kalın doğranmış salatalık kullanabilirsiniz. Daha sonra matı kullanarak yataydan bir kat döndürün. Daha sonra matın nori arasında kalmasını engellemek için noriyi değil sadece matı açarak bir kez daha aynısını yapıyoruz. Hazırladığımız sushiyi eşit 6 parçaya kesiyoruz. Yanına bir kaseye biraz soya sosu ekliyoruz ve servise hazır. Itadakimasu!

-Dango hamurunu pişirmek için Steaming Basket Yerine Kullanılabilecek Alternatif Yöntem: Tenceredeki suyun içine küçük bir kaseyi ters şekilde yerleştirin. Üzerine çapı tencereden büyük bir tabağı koyun ve üzerini kağıt havluyla kaplayın. Daha sonra hamur parçalarını yerleştirin ve üzerini yine kağıt havluyla örtün. Pişirme süresi ortalama olarak aynı olacak.

Benzer Yazılar
Yemek

Yemek

Etli Ramen Noodle Yemek Tarifi

Yemek

Sanshoku Dango Japon Yemek Tarifi

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?