ŞaşırTeknoloji

Mark Zuckerberg Kimdir?

Bütün dünya onu 2004-2005 yıllarında Facebook ile tanıdı. Kendisi sosyal paylaşım sitesi olan Facebook\’un kurucusu ve CEO’sudur. Facebook’un yanı sıra Instagram ve WhatsApp’ın sahibidir.

14 Mayıs 1984 doğumlu olan Mark Zuckerberg aslında bilgisayar yazılımcısı ve girişimcisidir.

 

Kısaca özetlemek gerekirse eğitim gördüğü Harvard Üniversitesi’nde 2004 yılında girişimci arkadaşları ile birlikte günümüzde sahibi olduğu sosyal paylaşım platformu Facebook’u kurdu.

Şu anda dünyanın en genç zengindir. Mark Zuckerberg Hakkında bilgi vermeye devam edersek, ailesinin tek çocuğu ve Yahudi bir aile tarafından Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen dini inancı hakkında ateist olduğunu dile getirmiştir.

Facebook’un yatırımcılar tarafından keşfedilmesi

 

Harvard Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi bölümüne girdi ve henüz birinci sınıftayken okulun en güzel ve en yakışıklı öğrencilerinin seçildiği Facemash‘ı kurdu.

Facebook’un kurulmasının amacı aslında Harvard Üniversitesi’nde okuyan öğrencileri internet ortamında buluşturmaktı fakat site sadece 18 ay gibi kısa bir süre içinde Amerika’nın en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelerek yatırımcıların ilgisini çekti. 2012 yılında Facebook şirketinin yüzde 12’lik hissesini halka arz satış yoluna gitti bu satış ABD tarihinin en büyük üçüncü halka arz satışı oldu. Zuckerberg şu anda Facebook’un yüzde 57 hissesine sahiptir.

 

Kıyafete Ayıracak Vakti Yok

 

Facebook’un mavi renk ağırlıklı olmasının sebebi Mark Zuckerberg’in renk körü olması ve en düzgün görebildiği rengin mavi olmasıdır.

İlk programını 10 yaşındayken yazmış olan Mark aynı zamanda 5 dil bildirmektedir. Lise mezuniyetinin ardından Microsoft gibi şirketlerden iş teklifi almıştır fakat kabul etmemiştir.

Bu bilgilerin yanı sıra Mark Zuckerberg zamanını kıyafet seçimine ayırmak istemediği için neredeyse her gün aynı giysileri giyer. Yani aslında gri tişörtün aynısından dolabında birden fazla sayıda vardır ve her gün birini giyer.

Facebook mimarının aynı zamanda Shakira, Taylor Swift gibi sanatçıları sevdiği bilinmektedir.

Benzer Yazılar
Teknoloji

En İyi VPN Uygulamaları (IOS, Android, Chrome)

EğlenceŞaşır

Kopya Mühendisleri - Kopya Nasıl Çekilir?

Şaşır

Kelebek Projesi Nedir

Teknoloji

3 Boyutlu Baskı Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?