By - - Moda Meraklılarının İzlemesi Gereken 10 Film için yorumlar kapalı

Sinemanın sunduğu görselliği, modanın estetiğinden bağımsız düşünemiyoruz. Bir filmde kullanılan giysiler daima o filmin dönemini, kişiliğini ve anlatmak istediği duyguyu destekler.

Odak noktası moda olmamasına rağmen çoğu film, kendini ifade ederken belli bir ölçüde bundan beslenir. İşte bu yüzden modayla ilgilenenler, aslında izledikleri çoğu filmden bekledikleri ilhamı alırlar.

Biz bu listede kalbi tamamen modadan geçen filmleri yazdık.

1. COCO BEFORE CHANEL – COCO CHANEL’DEN ÖNCE

Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Adından da anlaşıldığı üzere, Coco Chanel’in parlama hikayesini anlatır bu film. Gabrielle Chanel’i canlandıran Audrey Tautou, role inanılmaz derecede uyum sağlamış, ve film mükemmel bir atmosfere sahip.

2. THE DEVİL WEARS PRADA – ŞEYTAN MARKA GİYER

seytan-prada-giyer Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Bir filmde Meryl Streep başrol olur da o film kötü olabilir mi? Zalim bir moda gurusu olan Amerikan Vogue dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour’un asistanına yaşattığı sabır testini konu alan filmde, oyuncular aşırı derecede iyi oynamıştır. Aynı zamanda kitap uyarlaması olan film, moda dünyasını arka planıyla birlikte süper işlemiştir.

3. THE SEPTEMBER ISSUE – EYLÜL SAYISI

eylül Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
The Devil Wears Prada’da olduğu gibi, yine Vogue Genel Yayın Yönetmeni Anna Wintour’un yaşamının bir dönemini anlatan film, aslında bir belgesel olduğu için daha kapsamlı ve gerçekçidir. Amerikan Vogue dergisinin tarihindeki en önemli sayılardan biri olan 2007 Eylül sayısının çıkarılma sürecini anlatan belgeselde Anna Wintour bizzat kendisini canlandırıyor. Modayla özellikle profesyonel olarak ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gerekenlerden.

4. VALENTİNO – THE LAST EMPEROR

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Efsanevi modacılardan Valentino Garavani’nin hayatını anlatan belgeselde yine Garavani bizzat kendisini canlandırıyor. 2008 yapımı bu belgesel de arşive eklenmesi farz olanlardan.

5. ZOOLANDER – ZIRTAPOZ

Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Ben Stiller’ın en keyifli filmlerinden (çevirisi biraz tuhaf olsa da) biri Zoolander. Ayrıca bu kadar çeşitli ünlüyü bir arada zor bulursunuz; Lenny Kravitz, Donald Trump, Heidi Klum, Milla Jovovich… ve daha sayamadıklarımız.

6. FUNNY FACE – ŞAHANE MACERA

funny-face Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Moda filmleri demişken tabii ki Audrey Hepburn’süz bir liste olamazdı. Audrey Hepburn’ün zeki ama bakımsız, bir kitapçıda çalışarak kendini harcarken keşfedilme hikayesiyle başlayan bu tatlı romantik komedi, izleyiciyi güzel giysiler görmeye doyurur.

7. DİANA VREELAND: THE EYE HAS TO TRAVEL – DİANA VREELAND: GÖZE ZİYAFET GEREK

diana Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Harpers Bazaar dergisinin ilham verici moda editörü Diana Vreeland’in iş ve özel hayatını işleyen 2011 yapımı bir belgesel The Eye Has to Travel.

8. YVES SAİNT LAURENT

saint-laurent Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Fransız tasarımcı Yves Saint Laurent’in hayatına ve 1958 yılında başlayan kariyerine yer veren film, duygusal yönüyle de oldukça etkileyicidir.

9. IRİS

iris Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Aksesuarları kullanma biçimiyle hepimizin çok kendisinden çok şey öğreneceği moda ikonu Iris Apfel’in hayatını konu edinen belgesel filmi, çok keyifli, sıcak ve ilham verici. Acaba 94 yaşımıza geldiğimizde biz de onun gibi olabilir miyiz?

10.DİOR AND I

dior Moda Meraklısıysanız Bu Filmleri İzlemeden Geçmeyin
Bir belgesel film de Christian Dior’un prestijli dünyası için çekildi. Raf Simons’ın ilk “haute couture” (özel tasarım) koleksiyonunu çıkarma hikayesi kesinlikle izlemeye değer.