By - - Mr. Nobody – Bay Hiç Kimse için yorumlar kapalı

Mr. Nobody ya da Türkçesiyle Bay Hiç Kimse

Film 2009 yılında Jaco Van Dormael tarafından çekilmiştir. Başrollerini Jared Letto ve Diane Kruger’in paylaştığı Belçika yapımı bir filmdir.

Film, Nemo Nobody isimli 118 yaşındaki bir adamın 2029 yılında tek ölümlü olarak kalmasını anlatıyor. Ama bazı hafıza problemleri olduğu için, 9 yaşından sonraki hayatını hatırlayamıyor. 9 yaşındayken hatırladığı en son anı, trene binip annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı ikilemidir. Bu kararı hayatını şekillendirecektir. Peki, ya ikisini de seçmezse?

Bir karar vermezse sonsuz olasılık doğmayacak mıdır? Bir karar verirse diğer seçeneği seçmediği için pişmanlık duymayacak mıdır? O zaman en mantıklı tercih hiçbir karar vermemek olacaktır. İşte o an hayatı tekrar şekillenmeye başlayacaktır.

Filmi her saniyesi ile izlemek gerekiyor. Özellikle Nemo’nun bilimsel açıklamalarda bulunduğu bölümler, filmin sonunda aklınızda az çok fikir oluşmasını sağlayacağı için dikkatle izlenmeli.

Bana göre filmde asıl anlatılmak istenen: “Hiçbir zaman yanlış yol veya yanlış karar diye bir şey yoktur. Her yol ve her kararın kendi içinde doğruları ve yanlışları vardır. Seçimler kime göre ve neye göre yanlış sayılabilirler? Ama bu yollardan hangisini seçeceğine sen karar verebilirsin ve verdiğin bu karar hayatına yön verecektir. En doğrusunu değil, sana en güzel geleni seçmelisin.”

Şiddetle tavsiye ediyorum!

Duygu Gülay