By - - Outlast Whistleblower – Oyun İncelemesi için yorumlar kapalı
Oyun incelemesi için klasik sorularımı yazmadan önce küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Bu oyun Outlast‘ten sonra çıkmıştır. Bu oyunda Miles‘e mesaj atan abimizi oynuyoruz. Yani olayların en başındayız.
Outlast Whistleblower Oyununun konusu nedir?
Waylon Park bir yazılım mühendisidir ve Mount Massive’de yapılan bir çalışma için orada bulunmaktadır. Bu çalışmaların dışarıya kesinlikle sızmaması gerekiyordur. Ancak karakterimiz çalışmalarda bir anormallik olduğunu fark edince Miles‘a mesaj atar. Mesaj attığı sırada orada bulunan ve şirketin idarecisi olan Jeremy onu yakalar. Daha sonra karakterimizi bu deneylerde kullanılması için gönderir. Walrider serbest kalır ve karakterimiz de deneylerin bir kısmından kurtulmuş olur. Şimdiki amacı iste oradan kaçmaktır.
Outlast Whistleblower Oyunun teması nedir?
Yine bir önceki ile aynı şekilde korku temalıdır. Ancak bu oyun Outlast’e göre çok daha fazla cinsellik içermektedir.
Outlast Whistleblower Oyunun türü nedir?
Hayatta kalma-korku oyunudur. Bu tür oyunlar  tipik olarak klostrofobik mekanlarda ve genellikle üçüncü-şahıs perspektifinden oynanan, çoğunlukla oyuncunun zombi veya başka türlü doğaüstü düşmanlara karşı kurtulmak için mücadele verdiği oyun türüdür.
Oyunda kullandığımız araçlar ve silahlar neler?
Kamera, yine kamera, yine kamera! Bu oyunda da hiç silah bulunmamaktadır.
Outlast Whistleblower Karakterleri:
Oynadığımız karakterin adı Waylon Park ve yazılım mühendisi. Üstte anlattığım olaylar olmadan önce Eddie Gluskin‘e yapılan deneyleri görmüş ve daha sonra o mesajı göndermiştir. Oyun içerisinde karşımıza çıkacak olan Eddie bana göre gayet karizmatik ama bir o kadar da psikopat bir abidir (oyun esnasında kaçmam gerekirken üzerine koştuğum zamanlar da olmadı değil). Daha sonrasında gelecek karakterler, önceki oyunda gördüklerimizden olacaklardır. Kendi karakterimiz ve Eddie haricinde başka karakter eklenmemiştir.
Oyunda jumpscare’lar var mı?
Evet var ve yine o kadar abartılı değil.
Oyun hakkında kişisel yorumum:
Outlast’in ilk bölümü gayet güzel ve korkutucuydu. Ayrıca teması da insanda rahatsız edici bir duygu yaratmıyordu. Ancak sonradan çıkan Outlast Whistleblower oyunu gerçekten oyun ismini lekelemiş. Oyunu Outlast karakterimizin oraya gelmesini sağlayan karakter ile oynuyoruz. Yani bu olaylar yaşanmadan önce orada bulunan bilgisayar mühendisiyiz. İlk bölümde rahatsızlığım başladı. Bunu gameplay videolarında da görebilirsiniz. Daha ilk başta küçük bir cinsellik geçiyor. Oyunun sonralarında pek önemsenmeyen cinsellik teması son bölümlere doğru gittikçe artıyor. Kafayı yiyip hastalanan karizmatik bir adam bizi yakalıyor ve cinsel işkence yaptığı yere götürüyor. Oyunda görülen kanlı cinsellik, Outlast‘in tüm büyüsünü yok etmeyi başarmış. Özellikle küçük yaştaki gamerlara bir tavsiye olsun,oynamayın.
Öykü Demir