Bilim

Philadelphia Deneyi (Gökkuşağı Projesi)

Philadelphia Deneyi adı ile de bilinen deney, 28 Ekim 1943 senesinde Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı olan Philadeplia şehri limanında yapıldığı iddia edilen deneydir. Bu deney için iddia edilenlere göre, donanmaya ait bir koruma destroyeri DE 173 sınıfı 1240 tonluk USS Eldrige birkaç dakikada 600km kadar uzak bir noktaya gidip tekrar geri gelmiştir. Deneyin gerçekliği konusunda hiçbir kanıt yoktur. Amerika bu deneyi yalanlamıştır. Al Bielek hariç, deneye katıldığı söylenen tüm askerler de bunu yalanlamış, hikayenin bir aldatmaca olduğunu iddia etmişlerdir. Bielek’in hikayesi de bir zaman sonra yalanlanmıştır.

USS Eldridge (DE 173) 1944

Bazı kaynaklarca yapıldığı iddia edilen bu tuhaf deney, 1984 yılında beyaz perdeye aktarılmış idi. Bu vakte kadar pek fazla ciddiye alan olmamıştı. Fakat o tarihten bu güne dek resmi makamlar, olayı defalarca yalanlasa da en çok merak edilen konulardan biri haline gelmişti.

Deneyin Hikayesi;

Deneyin gerçek olma ihtimalinden söz eden ilk insan Morris K. Jessup‘dur. Morris amatör bir gökbilimci olarak bilinir ve UFO’lar üzerinde yaptığı çalışmalar ile tanınıyor idi. Deneye olan ilgisi 1955 yıllarında eline geçen bir mektup ile başlıyor. Carlos Miguel Allende adında biri, mektubu yollayarak deneyin ayrıntılarında bahsetmişti. İddia ettiğine göre Carlos, deneye gözlem gemisi olarak katılan SS Andrew Furuseth adlı şilepte yer alan bir denizciydi. Deneye tamamen şahit olmuştu.

Deneyin Hazırlık Aşamaları;

Deney, temelinde Einstein‘in Birleşik Alan Teorisi‘ni baz alıyor idi. Teoride basitçe, nesneler arası çekim esası ve elektromanyetizma yer almakta idi. Einstein 1920’den itibaren bu teori üzerine yoğunlaşmış ve 1925 – 1927 yıllarında Alman asıllı bir fizik dergisinde yaptığı çalışmaları yayımlamıştı. Fakat bu çalışmalar hiçbir zaman tamamlanmadı.

Yine bir iddiaya göre bu deneyin çalışmaları 1930 yıllarında Chicago Üniversitesinde başladı ve bir yıl sonra da Princeton Üniversitesinde devam etti. Hatta Albert EinsteinDr. John von Neumann ve Dr. Nikola Tesla‘nın da bazen bu projeye dahil oldukları iddia edilmiştir.

Benzer Yazılar
Bilim

Tor Ağı Nedir? Nasıl Kullanılır 2022

BilimÖğrenPsikolojiTarih

Yunan ve Roma Mitolojisi

Bilim

Siber Savaş Nedir? Kimler Siber Savaş İçinde?

Bilim

Sanal Gerçeklik Nedir?

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?