By - - Project Ara Nedir? için yorumlar kapalı

Teknoloji devi Google, akıllı gözlük teknolojisi henüz yeniyken kontakt lens gibi bilim kurgu filmlerinden fırlamış teknolojilerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Google Project Ara teknolojisi ile, her sene telefon değiştirme ihtiyacı duyanların feryadını duymuş gibi. Motorola’nın Lenovo’ya satışı sonrasında, modüler akıllı telefon projesi olan Project Ara, Google bünyesine katıldı.

Projede iskelet ve modüller olmak üzere iki temel unsur bulunmakta. İskeleti anakart, modülleri ise parçalar olarak düşünebiliriz. Ayrıca ekran da değişebiliyor. Yani akıllı cihazınızda ipler sizin elinizde. Sistem, cihazın kamera, hoparlör anten, GPS, batarya, işlemci, ekran  gibi parçalarını istediğiniz gibi yerleştirebilmenizi ve performansından memnun kalmazsak parçaları değiştirebilmenizi sağlayacak.

Kiosk tarzı satış noktalarında istediğimiz bileşenleri alıp cihaza ekleyebilecek ve Ara Configurator ile modüllerin dış tasarımını da yapabileceğiz. Masaüstü bilgisayarlara yıllardır yapılan yükseltme işlemini, akıllı cihazlara uygulayabilecek olmamız şahsen bana oldukça heyecan veriyor.

Tüketiciye ulaşacak olacak olan cihaz dokunmatik ekran, devre kartı ve WİFİ modülünden oluşup 50 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Görücüye çıkan prototipin tasarımı oldukça şık ve özelleştirilebilir görünüyor. Google bu prototipe ” Sprial One’‘ adını vermiş durumda.

motorola project ara modular smartphone (2)

Caner Keskin