By - - Samsung Galaxy Note Edge için yorumlar kapalı

Samsung’dan teknoloji dünyasına bir garip üye daha!

Mobil teknoloji devi Samsung, IFA 2014 fuarı kapsamında Note 4 ile birlikte tanıttığı ve teknoloji aleminin dikkatlerini üzerine çekmeyi başardığı kavisli ekranla gelen Note Edge‘in teknik özellikleri şöyle;

2.5 gHz hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 805 işlemci ya da Exynos 5433 işlemci.

Grafik bölümünde Adreno 420 veya Mali-T760 işlemcilerini kullanıyor.

3 GB RAM ile bu denli yenilik taşıyan bir cihazdan bekleneni verecek gibi duruyor. 32 ve 64 gibi iki farklı genişletilebilir (64 GB kadar) hafıza seçeneği sunan cihazın batarya bölümü de  3000 mAh gibi yüksek bir rakam bizi karşılıyor. Dolu dolu bir günü rahatlıkla tamamlayabilir.

Bunun yanında Android 4.4 Kitkat işletim sistemi kullanan  Galaxy Note Edge‘ in asıl numarası ekranında yatıyor. 524 PPİ (inç başına düşen piksel sayısı) 1600×2560 çözünürlüğünde  5.6 inç Quad HD +  plus ekran, bildiğimiz Quad HD ekranlardan sağ tarafında bulunan 160 piksellik kavisli ekran ile ayrılıyor. Kamerasına gelince, Note Edge ‘in arka kamerası 16 MP ön kamerası ise 3.7 MP.

Tasarımına göz atmak gerekirse, kavisli ekrandan dolayı Samsung bu cihazda farklı bir tasarım çizgisi kullanma yoluna gitmiş görünüyor. Ürünün sol yan tarafı çerçeve ile kaplıyken sağ yan tarafında kavisli ekranı olduğu için ince bir tamamlayıcı çerçeve kullanılmış. Yine aynı sebepten fiziksel kontrol tuşları sol tarafta konumlandırılmış. Arka kapak deri görünümlü dokuya sahip olduğundan terleme ve kayma gibi negatif unsurlardan uzak duracaktır. Cihazın kamerası arka kapaktan çıkık durduğundan sert zeminlere koyarken dikkatli olunmasında fayda var. Kavisli ekran kullanım açısından kolaylık sağlayabileceği gibi yanlışlıkla dokunmalar yaşamanız muhtemel görünüyor.

Özet olarak; Bu kadar yenilik taşıyan ve yıllarca konsept tasarımlarda gördüğümüz, hayal ürünü gibi duran cihazın oldukça güzel özelliklerle kullanıcılarla buluşması teknoloji açıdan büyük bir adım gibi görünüyor.
Fiyat kısmına gelince, kesenin ağzını biraz açmanız gerekebilir.
Cihazın 32 GB lık versiyonu 2799 TL .
64 GB lık versiyonu ise henüz ülkemizde bulunmuyor

Caner Keskin