Yemek

Sanshoku Dango Japon Yemek Tarifi

Sanshoku Dango, bir şiş üzerine dizilmiş ayrı hamur parçalarından oluşan az şekerli bir tatlıdır. Herkesin damak tadına uymayabilir. Ayrıca yapmak için elinizde “Steaming Basket” olarak bilinen, bambudan yapılmış aparatın da bulunması gerekiyor. Yazının sonunda, elinde bulunmayanlar için alternatif pişirme yöntemini anlatacağım. Evet, başlayalım:

200g Joshinko’yu (tatlı pirinç unu) bir kaba koyuyoruz ve ¾ bardak (200ml) kadar sıcak suyumuzu ekliyor ve karıştırıyoruz. Soğuduğunda hamur kulak memesi kıvamına gelene kadar ellerinizi kullanabilirsiniz. Ortalama büyüklükteki bir tencereye ¾’ü kadar su koyuyoruz. Daha sonra bambudan yapılmış, buharda pişirme aparatını tencerenin üzerine yerleştiriyoruz ve hazırladığımız hamurdan avuç ortası büyüklüğünde parçalar koparıp üzerine yerleştiriyoruz. Şekil vermeniz gerekmiyor. Daha sonra işlemi üst kat için tekrar uyguluyoruz. Üzerini kapatıp 25 dakika boyunca pişmeye bırakıyoruz. Piştikten sonra hamurları bir kaba alıp kıvama gelene kadar yoğuruyoruz. Eğer yoğurmanız için çok sıcak gelirse 1 dakika kadar suda bekletebilirsiniz. Yoğurma sırasında kolaylık olması için su kullanıyoruz. Daha sonra hamuru silindir şeklinde yuvarlıyoruz. Bıçağımızı yapışmayı önlemek için ıslattıktan sonra 1,5 parmak eklemi büyüklüğünde parçalar kesiyoruz. Kestiğimiz parçaları yuvarlıyoruz. Şişleri ıslatıp her bir şişe 3-5 tane gelecek şekilde dangoları takıyoruz.

Mitarashi Sosu’nu yapmaya sıra geldi! 100 ml (yaklaşık yarım bardak) suyu, 2,5 yemek kaşığı soya sosunu, 70 g şekeri ve 1 yemek kaşığı mısır nişastasını bir tencereye koyup altını kısık yakıyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz. Baldan biraz daha cıvık bir kıvama gelene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Daha sonra sosu önceden hazırladığımız şiştekilerin üzerine döküyoruz. Itadakimasu!

Benzer Yazılar
Yemek

Yemek

Maki Sushi Yemek Tarifi

Yemek

Etli Ramen Noodle Yemek Tarifi

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?