By - - Super Mario için yorumlar kapalı

Bu gün dünyanın gelmiş geçmiş en çok oynanan video oyunu hakkında biraz daha detaylı bilgiye sahip olacağız. Aslında çoğumuzun oynadığı bir oyundur fakat bunca yıl sonra sözü geçince biraz şaşırmış ve biraz da özlemiş olabilirsiniz bence. Super Mario ” 

Mario; Video oyun tasarımcısı Shigeru Miyamoto tarafından yaratılan ve Nintendo‘nun çıkardığı Mario oyun serisinin ana karakteri olan hayali karakterdir. Donkey Kong‘dan günümüze kadar 200’den fazla video
oyununda yer almıştır.

Görünüşü itibarıyla boyacı yada tesisatçı gibi olan Mario aslında kardeşi Luigi ile birlikte muslukçudur. Prenses Peach‘i kaçırmaya çalışan, kaplumbağa benzeri bir karakter olan Bowser‘ı durdurmaya çalışmaktadır. Yani yine bir hatun meselesi söz konusudur. Mario’nun Donkey Kong ve Wario da dahil olmak üzere birçok düşmanı bulunmaktadır.

1995 yılından beri karakteri Charles Martinet seslendirmektedir. Sesine kuvvet maşallah! Nintendo’nun maskotu olarak Mario‘nun dünyanın en ünlü video oyun karakteri olduğu söylenebilir. 210 milyondan fazla satış rakamı olan Mario, en çok satan video oyunudur. Mükemmel bir oyun olan Gta V bile 34 milyon satılmışken, bu sadece muslukçu Mario yani… Ünlü oyuncumuz Mario daha birçok oyunda yer almıştır bunlar; Super Mario serisi dışında Mario Kart yarış serisi, Mario Tennis ve Mario Golf spor serisi, Paper Mario, Super Mario RPG ile birlikte öğretici oyun serisi olan Mario is Missing! ve Mario’s Time Machine oyun serileridir.

Kaplumbağalardan zıplayın, taşlara kafa atın, bulutlarda yürüyün, ejderhayı yenip prensesi kaçırın. Biz bu kadar anlatıyor olsak da, bilirsiniz; ”Mario anlatılmaz, yaşanır!”

Tugay Orman