By - - Tanrılar Zamanı için yorumlar kapalı

Halk arasında topraktan geldik toprağa gideceğiz diye bir laf vardır. Toplumun anarşist azınlığı ise ilk duyduğuna inanan olmak yerine sorgulamayı tercih eder elbette. ”Topraktan geldik peki nereye gideceğiz?” Birçok alternatiften sadece biri olabilir.

Yaratılış destanında şöyle belirtilir:

”Her şeyden önce su vardı. Yer, ay, gök, güneş yoktu. Sadece Tanrı Kayra Han (Kuday) vardı, ancak yalnızdı ve canı sıkılıyordu, sudan gelen bir ses ona “yarat” dedi. O da kendi gibi birini yarattı ve ona kişi dedi.”

Evrim teorisi ise maymundan geldiğimizi söyler. Teori çürütülebilir olsa da, istisnalar vardır.

Sumer’de ise: Tanrılar, özellikle dişi Tanrılar çoğalmaya başlayınca işlerin çokluğundan, yiyeceklerini hazırlamanın zorluğundan yakınıyorlar ve bütün Tanrıları var eden Deniz Tanrıçası Nammu’ya bir çare bulması için yalvarıyorlar. O da Bilgelik Tanrısına bilgeliğini ve marifetini göstermesini söylüyor. Bilgelik Tanrısı yumuşak kilden şekiller yapıyor ve Tanrıçaya sesleniyor;

“Ey annem! Adını vereceğin yaratık oldu/Onun üzerine Tanrılann görüntüsünü koy (30)/Dipsiz suyun çamurunu karıştır/Kol ve bacakları meydana getir./Ey annem! Yeni doğanın kaderini söyle!/İşte o bir insan!”

 

Örneklerin bu şekilde çoğaltılması mümkündür. Dünya üzerinde yaklaşık 50 din ve inanış felsefesi var. Ve yine dünya yaratıldığından bu yana pek çok Tanrı-Tanrıça mitleri var olmuştur. Tabii bunlardan en meşhuru Yunan Tanrılarıdır. Zeus’u aramızda bilmeyen yoktur, sinirlendiğinde yeryüzünü şimşek bombardımana tutan meşhur Tanrı. Yunan mitolojisindeki Tanrılar gibi daha pek çok Tanrı ve Tanrıça zamanla unutulmuş ya da inanırlığını kaybetmiştir. İnanırlığını kaybetmiş olsalar da, medeniyetlerin çoğu bu inanışlar için adak adamış, savaş çıkartmış ve nice katliamlar yapmıştır.

Yaratıcı her zaman bize sevgiyi sunmuştur ve ona aynı şekilde sevgiyle yaklaşmamızı istemiştir. Bunu ne kadar doğru şekilde yaptığımız tartışılır olsa bile… Ben ise evrende tek bir inanç sistemi olduğuna inananlardanım. Fakat genel kültür de şart tabii. :3

Konudan sapmadan Yunan Mitoloji ‘sindeki Yunan Tanrı ve Tanrıçalarını sıralamak istiyorum:

Her birini sıralamak pek mümkün değil. Fakat Olympos’da yaşayan 12 tanrı hakkında minik özetler ve tarihte betimlenme şekillerinden kesitler sunabilirim.

          Zeus
Zeus kimdir vikipedi

Kronos’un çocuklarından biri ve Yunan Mitolojisinin en güçlü tanrısıdır. Ayrıca tanrıça Hera’nın kocasıdır. Kartal ve Meşe ağacı ile simgelenir. Romada’da adı Jüpiter olarak bilinir ve çok çapkın bir tanrıdır. Cengiz Han’ın tanrı versiyonu gibi düşünün. Her şekle bürünebilen Tanrı Zeus, başka kadınların kocalarının kılığına girip kandırıkçılık yapmayı çok sever.

Poseidon

Trento-statue on top of the fountain of Neptune-side.jpg

Denizlerin tanrısı olarak bilinir. Zeus ve Hades’in kardeşi, Kronos’un oğlu ve üç başlı mızrağın sahibidir.

Hades

Hades-et-Cerberus-III.jpg
Kronos’un oğlu, Zeus ve Poseidon’un kardeşidir. Yunan Mitolojisinde Hades, yer altı yani ölüler dünyasının tanrısıdır. Tartarus ‘a hükmeder. Ayrıca Hades, onu görünmez yapabilen bir miğfer ve iki uçlu bir asaya sahiptir. Genelde beraberinde kerberos ile betimlenir.

Hera

Hera Campana Louvre Ma2283.jpg

Zeus’un karısı ve ve aynı zamanda ablasıdır. Roma’daki adı Juno’dur. Olympos tanrıları arasında kraliçe olarak kabul edilir. Evlilik ve kadın tanrıçasıdır. Zeustan çok daha zengindir. Eğer baş tanrı Zeus ise, baş tanrıça kesinlikle Hera’dır.

Afrodit 

Aphrodite Anadyomene from Pompeii face.jpg
Her ne kadar yukarıdaki betimlemesi dillere destan olmasa da, sanıyorum tanrıçalar arasındaki en taş hatun Afrodit oluyor. Kendileri aşkın ve güzelliğin Tanrıçacasıdır. Anası babası konusunda çeşitli teoriler vardır, fakat hiç biri kesin değildir. Bu yüzden net olarak soy ağacını belirtmem etik olmayacaktır. Afrodit anasız babasız büyümüştür, yetimdir, öksüzdür, ama gelin görün ki taş gibi de hatundur.

Athena

GR-athen-pallas-athene.jpg

Zeka ve strateji tanrıçası olarak bilinir. Tamam Afrodit güzeldir, seksidir, taş gibi hatundur da, Athena harbiden çok karizmatiktir. Öyle ki Hermione Granger’ın tanrıçalaşmış halidir.  Mızrak ve zeytin dalı ile simgelenir. Mızrağı savaş, zeytin dalı barış demektir.

Ares

Ares Borghese Louvre Ma 866 n02.jpg

Zeus ve Hera’nın oğludur. Kendileri savaş tanrısıdır ve 12 Olymposludan biridir. Afrodit’e vurulmuştur, Athena ile sürekli kapışma halindedir. Ayrıca insanın içine fitne fesat sokmakta üstüne yoktur. Savaşı, ölümü ve mücadeleyi pek bir sever.

Apollon

DSC04513 Istanbul - Museo archeol. - Apollo citaredo, sec. II dC - da Mileto - Foto G. Dall'Orto 28-5-2006.jpg

Apollon şeker gibi adamdır. Müziğin, sanatın, şiirin, ateşin ve güneşin tanrısıdır. Artemis’in ikizi, Zeus ve Leto’nun oğludur kendileri. Sarışındır ve acayip yakışıklıdır. Yakışıklılığı nereden geliyor diyeceksiniz? Apollon, Anadolu kökenli bir tanrıdır, bu yüzden de epey yakışıklı abimiz.

Artemis

Diane de Versailles Leochares.jpg

Apollo’nun ikiz kardeşi, Zeus ve Leto’nun kızıdır. Okçuluk ve avcılık ile ilgilenir. Ayrıca kır ve avcılık tanrıçasıdır. Apollo doğarken annesine yardımcı olmuştur. Fakat Apollo çıkışı biraz zor bulmuştur. Artemis, annesinin bu sırada çektiği acıyı görür ve asla çocuk yapmamaya karar verir. Bu yüzden bakire gelmiştir, bakire gitmiştir.

Hephaistos

Zeus ve Hera’nın oğludur. Kusursuz bir demircilik ile silah ve zırhlar üretir. Kendileri ateş tanrısıdır. Tüm tanrılar içinde gerçekten en çirkin olanıdır. Bu çirkinliğe rağmen insanlar arasında en çok sevilen tanrıdır.

Hermes

Statue Hermes Chiaramonti.jpg
Zeus’un haberciliğini yapan tanrıdır. Aynı zamanda Zeus ile Maia’nın çocuğudur. Tüm tanrıların en hızlısıdır ve en kurnazı da sayılabilir. Bir rivayete göre Hektor’un ölüsünü Aşil’den teslim almaya gelen abi de Hermes’tir.

Dionysos

Üstteki betimlemeden de belli olduğu gibi, Dionysos ortamcı bir abimizdir. Kendisi şarapların tanrısıdır, ayrıca şarapçıdır. Fakat vasıfsız bir tanrı değildir. Şarabın kafa yapıcılığını değil, faydalı sosyal etkinliklerini temsil etmiştir. Medeniyeti dibine kadar destekler, Laik ve demokratik bir abidir. Ayrıca tam bir barış aşığıdır!

Arthur