By - - Testura E-Sim için yorumlar kapalı

E-Sim oyunu gerçek hayatla özleştirilmiş, siyasi, ekonomi ve birçok kategoriyi aynı anda kendisinde barındıran bir strateji oyunudur. Oyuna kayıt olduğunuz ilk anda 1.seviye ve Acemi Er askeri rütbesine sahip olursunuz. Zamanla size verilen görevleri başarıyla yaparak ve oyuna ısındıktan sonra ülkeniz için direkt iştirak çerçevesinde olmanız sizi daha yükseğe taşıyacaktır. Peki bu ilginç oyunu nasıl oynayacağız? Benim yazıyı yazma amacım da bu zaten. Ne sandınız? (Yazıyı bitirmeden oyuna girmeyin)

İlk önce her online oyun gibi burada da kayıt olmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacağız? Fotoğrafta siteye girdiğinizde önünüze çıkacak sayfa var. Bu sayfanın tam ortasında bir kutu var. İşte o aslında kayıt kutusu. İçindeki bilgileri doldurun ‘Sign in’ tuşuna basın. Artık kayıtlısınız. Lütfen ‘Daha Fazlasını Göster’e tıklayarak ‘bloggmeusnet’ yazın. Böylece yazara destek olursunuz. Teşekkürler *-*

WVEk8E.jpg (1321×554)

Yukarı satırda olan ‘i’ harfine tıklayın. O size görevler verecektir. İlk oyun gününde size 15 görev verilecek. Zaten belli bir süre sonra oyuna tam hazır olduğunuzda görevler bitecek ve ülkenizi temsil etmeye başlayacaksınız. Şimdi sizlere resimli anlatımlarla ilk işlerinizi özet geçeyim.

ao03AO.jpg (1366×768)

  1. Sizin oyundaki tecrübeniz ve rakibe vurduğunuz zarar rakamlarıdır. Yukarıda seviye ve askeri rütbemiz yazılmıştır.
  2. Ekonomik yetenek ve güçtür. Her gün çalıştığınızda ve antrenman yaptığınızda bu rakamlar artacaktır. Gücünüz artınca daha fazla hasar vereceksiniz, ekonomik yeteneğiniz arttıkça daha fazla ürün hazırlayacağınızdan daha fazla maaş alacaksınız.

Alt kısımda gözükmeyen bir paranız kısmı var. O kısımda kaç GOLD’unuz olduğu ve kaç paranızın olduğu yazıyor. Oyunda her ülkeye ait para birimleri vardır – Türkiye için TRY.

İşte küçücük bir Coğrafya bilgisi olan şahıs, her şeyin ne kadar gerçekçi olduğunu anlamıştır. Şimdi resimlerle size bazı şeyleri göstereceğim.

Dl92rz.png (789×409)

Yine küçücük coğrafya bilgisi olan araziyi hatırlayacaktır. Doğuda Azerbaycan’ı, batıda Türkiye’yi görüyoruz. Yan planlarda Rusya, Ukrayna, Irak, Suriye, İran, Gürcistan ve Ermenistan da var. Oyun haritasına yeni reset atıldı ve tüm topraklar gerçek sahiplerine verildi. Eskiden İsrail ve Makedonya buralarda hakimdi.

Geçiyoruz bir diğer kısma – Shout. Oyunda her ülkede insanların vatandaşların duyuru yapması için ve bir birleriyle iletişim halinde olmaları için shout kısımları vardır. Burada 500 harfe kadarlık yazılar yazabiliriz. Yukarıda bir liste var. Orası makaleler. Evet, oyunda sadece 2 GOLD karşılığında kendi gazetenizi kurup makaleler yazabilirsiniz. Böylece sesinizi daha hızlı duyurmuş olursunuz. Yan kısımda ise savaşlar yazılı kısım var. Sırayla Endonezya – Şili, Bosna Hersek – Karadağ ve ABD – Bosna Hersek savaşlarını görüyoruz. Bu savaşlar belli bir toprak için olan savaşlardır. Mesela Şili ile Endonezya Peru Andları isimli bölge için savaşta.

ORBAXZ.jpg (1320×640)

Geçelim siyasi kısıma. Bu sayfada Azerbaycan’ın meclisini, başkanını ve partilerini görüyorsunuz. Ülkenin yöneticileri şimdilik bunlar. Ancak yakında umarım başkan olacağım.

q4RBo5.jpg (1325×644)

 

Yine aynı sayfanın aşağısında böyle iki bölge var. Savaşlar ve Müttefikler. Savaşlar kısmında Polonya, Makedonya ve İsrail devletleriyle savaş halinde olduğumuz gözükmekte. Yan kısımda – Müttefikler – ise,  bayağı fazla ülke gözükmekte. Onlar bizim arkadaşlarımız ve her türlü yardımda bulunduğumuz ve her türlü yardım gördüğümüz müttefiklerimiz. Normal olarak Türkiye ile de müttefik anlaşması imzalamış durumdayız.

7oPg5Y.jpg (785×594)

İşte geldik zurnanın ‘zonk’ dediği yere. Burası tüm siyasi, ekonomik olayların ana kısmı. Yani meclis. MPP müttefiklik anlaşması olmakta. Burada millet vekilleri yasalar öneriyor ve tüm meclis tarafından oylanıyor. Genelde 24 saat devam eden yasalarda Eğer meclis üyelerinin yarısından fazlası aynı oyu kullanırsa, daha erken bitebiliyor. Ancak MPP öner türlü önergeler yabancı ülkelerin başkanları tarafından bizim meclise sunuldu. Yani müttefiklik istiyorlar.Görüyoruz ki, millet vekillerimiz genelde bu önergeli onaylamakta.

ZLJk4V.jpg (810×594)

Burası her ülke için daha büyük bir önem taşımaktadır. Böyle ki her ayın 2’nden 4’ne kadar başkan olmak isteyen vatandaşlar adaylıklarını sunuyorlar. Ayın 5’i oylama yapılıyor. 6’sı yeni başkan belli oluyor. Tamamen demokratik bir şekilde vatandaşlar başkanlarını seçiyorlar. Eğer aynı oy almış olurlarsa, o zaman daha yüksek seviyeli başkan olur. Ola ki, başkan dönem bitmeden istifa ederse, otomatikman seçimlerde 2. Olan vatandaş başkan oluyor. Böyle bir şekilde her ayın 12-16’sı parti liderleri, 22 – 27’si meclis üyeleri oylanıyor. Gördüğünüz üzere Şubat ayı için adaylığımı sunmuş bulunmaktayım.

Evet arkadaşlar. Tamamen kendiniz öğrenmeli olduğunuz kısımları size anlattım. Gerisini görevlerde anlayacaksınız. Son olarak sizler için önemli cümlelerim var!

 

DİPNOT: Eğer oyuna Azerbaycan vatandaşı olarak başlarsanız, zenginliğimin yeteceği kadar ekonomik masraflarınızı, maddi ve manevi yardımlarınızı karşılayacağım. Oyunu sizlere öğreteceğim. Aynı zamanda yardım ederek zamanla sizi siyasete atacağım. Tek yapmanız gereken her gün bir kere oyunu ziyaret edip hesabınızı yönetmek. Tüm sorularınızı ‘bloggmeusnet’ hesabına sorabilirsiniz.

Rüstem İsmailbeyli