Bilim

Tor Ağı Nedir? Nasıl Kullanılır 2022

TOR Nedir?

The Onion Router isminin kısaltması olan TOR kullanıcıların gizliliği ve güvenliğini ön planda tutarak, internet aleminde dolaşmalarını sağlayan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan bir ağdır. Ortaya çıkışında ABD ordusunun de parmağı vardır. Deniz Harp Araştırma Laboratuarı, TOR ağının kuruluşunda büyük rol oynamıştır. Anlayacağınız, aynı ilk bilgisayar gibi TOR da askeri kullanım amacıyla ortaya çıktı. Daha sonra sivillerin kullanımına açıldı

TOR Kullanım Alanları

Normal internetten farklı olarak bu ağ, kullanıcının hedefine ağdaki başka birinin üzerinden erişmesi mantığı ile çalışıyor. Gazeteciler, STK lar ve Indymedia ve Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi eylemci yapılanmalar internet üzerindeki çalışmalarını bu yolla gerçekleştirmektedir. Dikkat çeken bir başka nokta ise son dönemde ortadoğu kaynaklı TOR kullanımının oldukça artmış olmasıdır.

TOR Nasıl Kullanılır?

Tor ağı, ağ bağlantısını yöneten bilgisayar bileşenleri ile ortak çalışan program ve kod grupları sayesinde çalışır. Kullanıcıyı tor ağına bağlayan bu program ve kod grupları genelde açık kaynak kodludur.

İnternet üzerindeki işlemlerinizi dağıtarak hem basit hem de karmaşık trafik analizi risklerini azaltmaya yardımcı olur, böylece herhangi bir noktadan sizi hedefinize bağlayabilir. Tor, bağlantı isteminin virajlı bir yol izlemesine benzetilebilir ve bağlantı yolunda izlenen birden fazla ağ mevcuttur. Dahası bu ağlar arasında birinden diğerine geçerek ve önceki ağın izlerinden kurtulmak için arkada bırakılan ayak izlerinin periyodik olarak silinmesi şeklinde bir prensibe dayanmaktadır. Burada güvenliği sağlayan asıl husus, her bağlantı isteminde rastgele bir yol izlenmesidir.

TOR Güvenli midir?

Kullanıcıların en çok kafasını kurcalayan şey ağın güvenli olup olmadığıdır. Tor editörleri projenin ABD hükümeti tarafından desteklendiğini kabul etse de, bunun bir güvenlik açığı olmayacağını söylemişlerdi.
TOR ağına bağlanmak için TOR tarayıcısı kullanmak gerekmektedir, tarayıcıyı indirmek istiyorsanız: https://www.torproject.org/

Akıllı cihazlardan da TOR ağına bağlanmak mümkündür, indirmek için: https://guardianproject.info/apps/orbot/

Benzer Yazılar
BilimÖğrenPsikolojiTarih

Yunan ve Roma Mitolojisi

Bilim

Siber Savaş Nedir? Kimler Siber Savaş İçinde?

Bilim

Sanal Gerçeklik Nedir?

Bilim

Kripto Para Bilgiler ve Geçmişi

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?