By - - TÜBİTAK’a Sahte Diploma İle Girdiler! için yorumlar kapalı

Yapılan araştırmalarda TÜBİTAK’a sahte diplomayla girdiği anlaşılan iki kişiye bugüne kadar yapılan ödemelerin 587 bin TL’yi bulduğu tespit edildi. Sahte diplomayla TÜBİTAK’a işe giren Cevdet Aydın’ın savcılıkta verdiği ifadede diplomayı Ankara’da bir kahvehaneciden aldığı öğrenildi. Diplomayı da kahvehanecinin bağlantı kurduğu bir notere tasdik ettirdiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan skandal da kurum müfettişleri BİLGEM’de depo müdürlüğü yapan Cevdet Aydın’ın Uludağ Üniversitesinden almış olduğu diplomanın sahte olduğunu belirlediler. Ankara adliyesi savcılığı tarafından sorgulanan Cevdet Aydın, savcılık sorgusunun ardından cezaevine gönderildi.

Kamu Sertifikasyon Merkezi yöneticisi, eski Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün yeğeninin eşi Hasan Başaran’ın da ODTÜ’den aldığı diplomasının sahte olduğu tespit edildi. Hasan Başaran da savcılık tarafından sorgulandı ve hemen ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Eski Bakan Ergün, yeğeni Hasan Başaran’ın kendi bakanlık döneminde TÜBİTAK’a alındığını ama kendisinin işe alınmasında hiçbir katkısı olmadığını söyledi.

Fikret Fenerci