By - - Uykusuzluk Nasıl Giderilir? için yorumlar kapalı

Hepimiz hayatımızda bir kere de olsa, mutlaka uykusuz kalma yöntemlerini aramışızdır. Çünkü bazen yapmak istediklerimizi 16-17 saate sığdıramayız. Kimi ders çalışır, kimi işini yapar, kimi de öylesine takılır. Ama hepsinin ortak bir sorusu ve sorunu vardır; Uykusuzluk nasıl giderilir?

Öncelikle yapabileceğiniz şeylerden biri ışık kaynağını çoğaltmaktır. Televizyonu açın, bilgisayarı açın, telefonunuzun parlaklık seviyesini en yükseğe çıkarın ve tam karşınıza koyun. Belki kanser olma oranınız yükselir, belki elektrik faturası ay sonunda fazla gelir ama uykusuzluğunuzu gidermenin en büyük destekçilerinden biri de bu yöntemdir. Bu ışıklar güneş etkisi yaratarak beyninizi kandırır. Böylece daha havanın kararmadığı zannedilerek uykunuzun gelmesini sağlayan hormon daha az salgılanacaktır.

İkinci yol midenizi bulandırmak. Evet, yanlış duymadınız. Böylece beyniniz hala aktif kalma zorunda olur. Bunun için yapabileceğiniz bir çok yöntem var. Mesela kimyon yemek, kahve taneciği yemek ve başka yenilmeyecek şeyler yemek bunlara öneri olarak gösterilir.

Bir diğer yöntem ise, hepimizin bildiği bir şey – Kafein tüketin. Evet, içeriğinde yüklü miktarda kafein olan besinler tüketmek size enerji verecektir. Ancak tabii bunu her gün ve haddinden fazla yaparsanız, bir süre sonra kafeinin uyarıcı etkisi kaybolacaktır. Kafeinli besin dediğimizde ilk akla gelen kahvedir. Ancak elma da hatırı sayılır bir enerji kaynağıdır.

Bir yol daha – “Çalışan demir pas tutmaz”. Kesinlikle ama kesinlikle boş durmayın. İşinizi sürekli devam ettirin. Dinlenmek diye bir şey yok – bisiklet gibi düşünün, durursanız düşersiniz. Gözleriniz yorulsa bile, enerjiniz kalmasa bile durmayın.

Son olarak belirteyim: Bunları önerileri bir çıkış yolu olarak kabul eder ve kötü bir duruma maruz kalırsanız, yazar ve site sorumluluk taşımamaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında söylenebilir ki, uykunuz geldiğinde yapılabilecek en uygun eylem uyumak olacaktır.

Rüstem İsmailbeyli