By - - Uzayda Yaşam? için yorumlar kapalı

Uzayda yaşam var mı? Sanırım bu sorunun cevabını sık sık düşünenlerdeniz. Fakat bu güne dek Dünya’dan başka bir gezegende yaşam izine rastlanmadı. Yine de bilim insanları, güneş sistemimizin dışında bir çok gezegende yaşam olduğunu düşünüyor. Üstelik bu yaşam formlarının bir kısmının da, bizim kadar gelişmiş olması mümkün.

Bilim insanları, Dünya dışında yaşam olup olmadığını öğrenmenin tek yolunun bu uygarlıklar ile iletişim kurmak olduğunu düşünüyor. Tabii gerçekten bizden başkaları da var ise. Bizim güneş sistemimiz, Samanyolu adı verilen, yaklaşık 400 milyar yıldıza ev sahipliği eden bir galaksinin içinde bulunuyor. Son araştırmalar bu yıldızlardan çoğunun çevresinde gezegenler olduğunu söylüyor. Ayrıca bu gezegenlerin ortalama on bin adetinde, iletişim kurabileceğimiz kadar gelişmiş uygarlıklar olduğu düşünülüyor.

Uzaydan gelebilecek olası bir mesajı dinleyen ilk bilim insanı, ABD’li gök bilimci Frank Drake idi. Drake, 1960 yılında ABD’nin West Virginia eyaletindeki Green Bank gözlem evinde bulunan bir radyoteleskop ile yakınlarımızdaki iki güneş benzeri yıldızı gözlemleye başladı.

Drake, rastgele izlediği bu iki yıldızın çevresindeki gezegenlerde bizimle iletişim kurabilecek düzeyde gelişmiş uygarlıklar bulunma olasılığının çok düşük olduğunun farkındaydı. Fakat yine de 2 ay boyunca çalışmalarına devam etti. Çalışmalarının sonucunu alamasa da, onun gösterdiği çaba SETI Projesinin ön ayağı oldu.

Öyle ki radyo dalgaları uzayda olabilecek en hızlı şekilde, yani ışık hızı ile ilerlerler. Buna karşın, ışık yılı bir zaman değil uzaklık birimidir. Yine de zaman ile ölçülebilir. Güneşin dışında bize en yakın yıldız grubu yaklaşık olarak 4.2 ışık yılı uzaklıktadır. Yani orada bir uygarlık var ise ve bizim radyo dalgalarımızı alabilir ise, ışık hızı ile yol aldığını var sayarak buradan oraya gitme süresi 4.2 yıl olacaktır. Oradan buraya geri dönme süresini de eklediğimizde 8.4 yıl sonra haberimiz olacaktır. Çünkü mesajımızın oraya gitmesi ve onların gönderdiği mesajın bize ulaşması toplam olarak bu kadar sürecektir.

Dünya dışı olası uygarlıklara yönelik olarak hazırlanan ilk mesaj, dünyanın en büyük radyoteleskobu olan ve SETI araştırmalarında da kullanılan Arecibo Teleskobu’yla 1974 yılında gönderildi. ” Arecibo Mesajı ” olarak adlandırılan bu mesaj, Herkül Kümesi olarak adlandırılan küresel yıldız kümesine doğru yollandı. Bu mesajın içeriği Frank Drake tarafından ABD’li ünlü gök bilimci Carl Sagan‘ın da katkılarıyla hazırlandı. Gönderilen mesajın asıl amacı, olası Dünyadışı uygarlıklara bir mesaj iletmek değildi. Arecibo Mesajı, Herkül Kümesi’nin günümüzde bulunduğu yere 25.000 yıl sonra ulaşacak ve o sırada Herkül Kümesi orada olmayacak. Bu mesajın amacı toplumun ilgisini SETI araştırmalarına çekmekti. Günümüze kadar Dünyadışı olası uygarlıklara toplam on bir mesaj yollandı. Bunlardan hedefine ilk ulaşacak olan ” A Message  feom Earth ” ( Dünya’dan Bir Mesaj) adını taşıyor. 2008 yılında Ukrayna’dan gönderilen bu mesaj, 2029 yılında Gliese 581 yıldızına ve çevresindeki gezegenlere ulaşacak.

Asya Tekdal