By - - VDS/VPS Hosting için yorumlar kapalı

Kendi biyografik, kurumsal ya da ticari web sitesini kurmak isteyen herkesin aklında belli başlı sorular vardır. Bir yerden başlamak gerekiyor fakat nereden? Dürtüsü, özellikle Türk standartlarındaki Hosting firmaları temel alınarak söylenebilir ki; Bu işe başlamak için ilk adımı atsanız bile, genelde ikinci adımı atmaktan vazgeçer ve bir web sitesine sahip olma fikrinden çok uzaklara kaçabilirsiniz.

Sizlere bu işe başlamak için gerekli fakat anlamlandıramadığınız birkaç terimin açıklamalarını yapacak ve naçizane fikirlerimizi paylaşacağız.

Öncelik sırasına göre başlıca ihtiyaçlarınız bir domain, yani alan adı ve bir hosting, yani web barında hizmetidir.

Peki…

Domain Nedir?

Türkçe karşılığı alan adıdır. İnternete bilgi sunan bir kurumun, şirketin, markanın adı ya da bireyin seçtiği bir isimdir. Örneğin; www.BilimSokak.com

Alan adınızın sonunda ülke TR, AU ve ES gibi ülke kodları bulunabilir. Ya da domain türünüze bağlı olarak Net, Com, Edu, Org, Gov gibi uzantılar da yer alabilir.

Bu uzantılar,  alan adlarının nasıl bir kuruluş olduğunu tanımlayabilir.

Örneğin; .com bir ticari kuruluş ya da şirket olabilir.

Edu; Eğitim kurumudur.

Gov; Devlet kurumudur.

Org; Kar amacı gütmeyen kuruluştur.

Gibi gibi, örnekler çoğaltılabilir.

Domain, yani alan adı alacağınız firma her zaman çok önemli değildir. Çünkü bu sadece alan adınızdır ve hostinginiz ile bağımsız bir firmadan da alınabileceği için, firmanın adı çok da büyük problem değildir. Fakat yine de hosting ya da domain sağlayan firmalar için yapılan kullanıcı yorumlarına dikkat etmenizi öneririz.

 

Hosting Nedir?

Eveeet, geldik işin en hassas kısmına. Hosting her şeydir. Hosting sizsiniz. Hosting sizin kariyeriniz. Bu kadar abarttık ama aslında net açılımı; ‘’ Web Barındırma Hizmeti ’’ kadar basittir.

Web sitenizde yayımlanacak her içeriğin, her resmin ve her yazının tutulduğu kaynaktır.  Bu kaynak, yüksek internet hızına sahip bir bilgisayardır ve buna ‘’ sunucu ‘’ adı verilir. Bu sunucular, aynı anda birçok kişiyi barındırabilmek üzere hazırlanmıştır. Web hosting, özünde epey kapsamlı bir terimdir. Fakat temel düzeyde bilinmesi gereken; hosting’in bir depolama ve yayımlama aracı olduğudur.

Sitenizin 7 gün 24 saat yayında olması, hem ticari açıdan hem kurumsal açıdan elbette çok önemlidir. Öyle ki, siteniz sadece yarım saat kullanım dışı kalsa, hem reklam verenlerinizin hem de kullanıcıların size biçtiği değer dibe vuracaktır. Bu yüzden hosting seçimi gerçekten en önemli adımdır.

Hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilir temalı bir yazı hazırlamak isterdim. Fakat bu konuda yanlış yönlendirme yaparak, tecrübe ettiklerimin dışında bir konuya değinmek istemedim.

Hosting’in asıl sorun yarattığı nokta, yüzlerce insan tarafından paylaşılıyor olmasıdır. Örneğin web siteniz çeşitli birçok sebebe dayalı olarak aşırı CPU kullanırsa, size hosting sağlayan firma projenizi durduracaktır. Hatta web siteniz aşırı CPU kullanmasa bile, sizlere sırf ürün satmak için projenizi durduran firmalara bile denk gelebilirsiniz. Türkiye’nin en büyük hosting ve domain sağlayan firması başlıklı reklamlara aldırış etmeyin. Bir şirketin ne kadar müşterisi olduğu, onun ne kadar kaliteli hizmet verdiği ile değil, genelde ne kadar reklamlı ve ne kadar ucuz hizmet verdiği ile alakalıdır. Ayrıca farklı alternatifler bilinmediği sürece, kendinizi büyük ya da en büyük diye nitelenen şirketlere bağımlı hissetmeniz doğaldır.

Bildiğiniz gibi BilimSokak, eski hosting sağlayıcı firmasının sürekli ürün satma ve şirkete bağımlı bırakma politikasına maruz kaldığı için bir süre kapalı kalmış ve proje dâhilindeki tüm ortaklar, kasıtlı olarak mağdur durumda bırakılmıştır.

Ekip olarak yaptığımız uzunca araştırmalar sonucunda, yaklaşık 20-25 adet hosting sağlayıcı firmaya telefon ederek derdimizi anlatmıştık. Bir istisna dışında tüm şirketlerin bizlere gereksiz yere ürün satma girişimine ve beş dakika kadar kısa sürecek bir taşıma işlemi için 400 TL’nin üzerinde para talep edildiğine şahit olduk.

Gerçekten kurtarıcı niteliğinde bir şirket ile tanışmamız da, bu uzun araştırmanın piyango niteliğindeki şahane sonucudur.

Sonsuz destekleri ve aşırı ilgileri için; CliaWeb’e, yani www.cliaweb.com ‘a tüm içtentiğimiz ve tüm samimiyetimiz ile sonsuz teşekkürü borç biliriz.

Diğer firmalar gibi gereksiz ürün satmak niyetinde olmayan bu harika şirket; CliaWeb ‘’En büyük’’ şeklinde nitelenen firmaların aksine bizler için en uygun sunucuları bizzat seçtiler. Üstelik çoğu firmanın bizden talep ettiği taşıma ücretini de talep etmediler. Hatta her şirketin mutlaka talep ettiği panel ücretini talep etmeyerek, kendi sağladıkları bir lisans çeşidi olduğunu eklediler.

Onlardan kaynaklı olmayan problemlerden dolayı sadece 48 saat içinde 48’in üzerinde destek talebi oluşturdum. Birçok firmadan şu yanıtı alırdınız; ‘’Problem bizden kaynaklı değil.’’ Evet, samimi söylüyorum alabileceğiniz en uzun açıklama bu cümleden daha uzun değildir.

CliaWeb ‘in gerçek bir istisna olduğunu bu sayede anlamış ya da teyit etmiş olduk. Oluşturduğumuz destek talepleri 3 ile 7 dakika arasında mutlaka cevaplandı. Ve yine çoğu firmanın aksine, kullanıcının hiç anlamadığı bir dilde, dalga geçer gibi lafı geçiştiren mesajlar atmak yerine, sadece şu söylendi; ‘’Probleminiz giderilmiştir, lütfen kontrol ediniz.’’

Sadece bir aylık VDS sunucusu kiraladığım bir şirket, nasıl olur da gerçekten onlara bağlı olmayan konularda bile anında yardımcı olurlar diye düşünmekten hala kendimi alabilmiş değilim.

İşte sevgili dostlarım, hosting sağlayıcınız bu yüzden çok önemlidir. Hosting sağlayıcınız sizleri mağdur etmeyi, sizlere daha çok ürün satmayı, sizleri kendine bağımlı bırakmak için sert bir politika uygulamayı hedefliyorsa, kaçın kurtarın kendinizi. Zaten kendilerini belli etmeleri pek bir kısa sürecektir.

Bizim tecrübelerimize göre; Kendileri için ‘’En büyük’’ nitelemesi yapan şirketlerin size olan ilgileri çoğu zaman ürünü satana kadardır. Fakat yeni ürün, başka ürün satma niyetleri de çoğu zaman çok açıktır.

BilimSokak ekibi olarak CliaWeb dışında önerebileceğimiz bir tane bile hosting sağlayıcısı olmadığını belirtiyor ve gerçekten bu seçimi yaparken iyi araştırmanızı öneriyoruz. Bu seçim sizin web kariyerinizin en önemli adımı olacaktır!

Yukarıda VDS/VPS sunucu demiştik. Son olarak bu iki terim için de temel bilgileri verelim;

 

VDS/VPS Sunucu/Hosting Nedir?

VPS’in açılımı; Virtual Private Server’dır. Sanal Kişisel Sunucu anlamına gelir. Başka bir deyiş ile; Sanal Sunucu. Bu sanal sunucular, fiziksel bir sunucunun özelliklerini paylaşmak için kurulurlar. Örneğin 1TB Disk alanına sahip bir sunucudan 250 GB Disk alanına sahip 4 adet VPS sunucusu kurulabilir. Bu sunucular birbirlerinden tamamen bağımsız olarak farklı zamanlarda açılıp kapatılabilirler.

VDS’in açılımı; Virtual Dedicated Server’dır. Sanal Atanmış Sunucu anlamına gelir. Gelişmiş fiziksel bilgisayarların içine sanallaştırma yazılımları ya da donanımları ile, birden fazla sanal bilgisayar kurulması ile inşa edilirler. Bu sayede tek bir fiziksel sunucu üzerinde, birkaç tane sanal işletim sistemi çalıştırılabilir.

VDS terimi, Ram, İşlemci ve Disk gibi fiziksel bileşenlerin, paketlerde belirtildiği kadarının doğrudan kullanıcıya tahsis edilmesi ile ön plana çıkmıştır. Yüksek veri trafiğine sahip web siteleri ya da oyun serverları için VDS sunucu tavsiye edilmektedir.

En uygun fiyata, en kaliteli, en samimi ve en ilgili hizmeti sağladığı için CliaWeb ’e sonsuz teşekkür eder ve tüm okurlarımıza hosting tercihlerinde CliaWeb ’i mutlaka incelemelerini tavsiye ederiz.